avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana8

Activitate iuliana8

Buna ziua. Cei care lucreaza in foc continu putem sa le dam zi libera sarbatoare legala daca nu au activitate, dar trebuiau sa vina la munca conform graficului? In zi de sarbatoare legala putem sa ii trecem in concediu de odihna?
Multumesc.
Buna ziua,

Am o intrebare legat de suspendarea contractului de munca pentru concediu paternal. Acesta suspendare influenteaza calculul anual de zile de concediu de odihna cuvenite ?
Perioada de suspendare pentru concediul paternal se include în perioadele care se iau în calcul la stabilirea concediului de odihnă ?
Multumesc
Buna ziua,

Exista vreo facilitate fiscala pentru un salariat care are in intretinere copil minor cu certificat de handicap?

Multumesc
Buna ziua,

Programul de 3 schimburi ( lucru zi si noapte) se declara in revisal ca program inegal sau de zi?

Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca pentru o persoana care a demisionat, i se poate retine o suma de bani din ultimul salariu (are a zi lucrata si 2 zile concediu neefectuat si cuvenit)? I s-au virat in avans o suma de bani si nu a adus justificari pentru intreaga suma.


Multumesc,


Buna ziua,

Pentru un angajat care se intoarce dintr-o zona rosie, conform noilor modificari 5 zile va avea concediu medical platit de FNUASS . Dar cum va figura cu diferenta de 9 zile . Are decizie de carantina de 14 zile de la vama.

Multumesc,
Buna ziua,

La concediile medicale, la numarul de salariati va rog sa imi spuneti ce se trece:

a) numarul de salariati care au contributia CAM>0 sau
b)numarul de salariati din stat din luna respectiva

Multumesc,
multumesc,
Buna ziua,

E obligatoriu antetul/logoul companiei ca element in fisa postului?
Multumesc,
Buna ziua,

In situatia in care angajatul refuza sub orice forma sa semneze o alta fisa de post cum i le aducem la cunostinta?
Nu sunt responsabilitati in plus, au fost omise in fisa initiala de post.


Multumesc,