avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Activitate danbilzerian

Activitate danbilzerian

Pe la inceputul anului 2018 am vandut o masina, am facut contract de vanzare-cumparare intre mine si cumparator (in vreo 4-5 exemplare), cu acel contract de V-C am fost la primarie sa fie stampilat + scos ceva document fiscal, dupa care i-am inmanat toate actele masinii + 2 contracte de V-C.

Eu acuma am ramas cu un contract de V-C in original, si o copie xerox de la cartea de identitate a masinii.

Din cate am inteles, masina n-a fost scoasa de pe numele meu la primarie, asa ca urmeaza sa fac o vizita pentru a o scoate. Sunt suficiente actele mentionate mai sus pentru a face acest lucru? (contract V-C in original + copie CI cumparator + copie CI masina)?

Multumesc.
Update (poate este util pentru alte persoane in aceeasi situatie):

Am procedat cum mi-a indicat userul @ALEXANDRA VASILE, si anume am redactat un email catre Parchet, in care le-am cerut sa-mi comunice stadiul in care se afla dosarul. Dupa aproximativ 3-4 saptamani am primit raspuns (prin posta, la adresa de domiciliu), in care s-a precizat ca dosarul a fost deja trimis la procuror, cu propunere de clasare.
Buna ziua,

In urma unui accident pe care l-am provocat in urma cu aproximativ 100 de zile m-am ales cu un dosar de cercetare penala, si cu permisul de conducere suspendat pentru o perioada de 90 de zile.

Imediat dupa accident mi s-a eliberat o dovada de circulatie valabila 15 zile, dovada pe care n-am mai solicitat sa fie prelungita.

Acuma, daca ce dovada a expirat mai bine de 3 luni, mai am posibilitatea sa solicit prelungirea acesteia? (presupun ca o sa mai dureze ceva timp pana ce dosarul va fi clasat, nici n-a fost predat procurorului inca).

Dupa clasare, se va tine cont de perioada in care dovada n-a fost prelungita? Imi este teama ca daca prelungesc dovada acuma, se reseteaza perioada in care am stat fara permis, si voi fi nevoit sa astept alte 3 luni dupa ce dosarul va fi clasat.

Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.

Prin telefon am incercat si nu pareau foarte dornici sa-mi ofere informatii, m-au invitat sa astept, ca voi fi eu contactat daca este cazul.

Am sa incerc sa formulez o cerere scrisa la parchet.
Buna ziua,

Am un dosar penal (accident auto, vatamare corporala din culpa, victima n-a depus plangere in cele 60 de zile alocate pentru asta) care se afla la IPJ Timis de aproximativ 3 luni de zile.

Am dreptul sa le cer un status al cercetarilor?

Daca da, care este procedura prin care pot sa dau de agentul care se ocupa de dosar? Am sunat la Parchet si am numarul lui (al dosarului).
Răspuns la discuția Perioada suspendare permis auto.
Va multumesc pentru raspuns.

Stiti cumva daca se poate prelungi dovada si dupa ce aceasta a expirat? Tocmai am aflat ieri ca programul cu publicul este doar marti si miercuri, mie dovada imi expira duminica. Se mai poate face ceva?

Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

In urma cu cateva zile am cauzat un accident rutier, o singura persoana fiind usor vatamata. Victima (soferul celuilalt autovehicul) este in regula, am discutat cu ea si nu are pretentii de niciun fel.

In urma evenimentului, permisul mi-a fost suspendat pe o perioada de 90 zile, cu posibilitatea prelungirii a dovezii primite initial (valabila 15 zile) din 30 in 30 de zile pana la finalizarea cazului.

Dupa spusele agentului de politie care s-a ocupat de caz, solutionarea dosarului o sa dureze cca. 2-3 luni.

Acuma daca nu-mi prelungesc dovada initiala de 15 zile, trecerea celor 90 de zile se va calcula tot dupa solutionarea dosarului? sau efectiv dupa data la care a expirat ultima dovada?

Multumesc.