avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate RalucaBCR

Activitate RalucaBCR

Răspuns la discuția Factura fiscala avocat
Va multumesc frumos pentru raspunsuri :)
Răspuns la discuția Factura fiscala avocat
Eu am facut o plata voluntara pentru o parte din suma datorata in data de 04 Iulie '17.
S-a poprit a doua si ultima parte din suma datorata in data de 02 August '17.
Incheierea dosarului de executare a venit prin posta in data de 08 August, avand termen de contestare de 5 zile.

In cat timp si de la care din termenele de mai sus ar trebui avocatul sa elibereze chitanta SAU? SI? factura fiscala?
Va multumesc tare mult pentru clarificari.
Răspuns la discuția Contestatie la executare
Multumesc tare mult pentru informatii.

Inteleg ca daca nu platesc aceasta taxa de timbru, contestatia nu va mai fi analizata si dosarul se inchide de la sine?
Răspuns la discuția Contestatie la executare
Buna ziua,

Cand am semnat contractul, toate rubricile dedicate onorariului erau goale. Eu am plecat de la avocat fara niciun exemplar de contract. Mult timp dupa momentul semnarii, ea a completat rubricile onorariului.

Multumesc
Buna ziua,

Am fost executata silit pentru sume din contractul de reprezentare, incheiat cu avocatul meu.
Pentru onorariul executorului, acesta mi-a eliberat facturi fiscale, pe care se mentioneaza ca au fost platite cu ordine de plata.
As vrea sa va rog sa imi spuneti daca avocatul nu trebuia sa elibereze facturi fiscale sau chitante sau ceva, prin care sa pot demonstra plata catre el, chiar daca aceasta plata s-a facut prin intermediul unui executor.

Multumesc
Buna ziua,

Am fost executata silit de un executor fara competenta teritoriala, dar nu mai am cum sa contesc acest lucru, deoarece s-au scurs toate termenele pana la care o puteam face.
Totusi, acest executor mi-a pus poprire pe salariu si a luat o parte din suma creditata de acolo. Apoi a luat intreaga suma creditata de la un tert poprit care avea o datorie fata de mine.

Astfel, suma poprita din salariu este in plus fata de creanta pe care ei o recuperau.

Exista vreo actiune pe care o pot face impotriva acestui executor?

Multumesc,
Raluca
Buna seara,

Va rog sa imi spuneti care sunt costurile pentru depunerea unei contestatii la executare? Unde se depune aceasta si unde se plateste taxa de timbre?

Multumesc frumos, anticipat
Buna ziua,

Ma vad in ipostaza de executat silit pentru o suma completata de avocata mea pe un contract semnat de mine in alb. (Recunosc, am avut enorm de multa incredere in ea si in profesia pe care o exercita si reprezinta, am mizat si pe faptul ca parintii nostril sunt prieteni, si am gresit #-o )
Initial am negociat 6000 lei, iar cand a completat contractul a trecut onorariu fix - 9000 lei SI onorariu de succes - 6000 lei. Din aceasta suma (15000 lei) achitasem suma pe care o stiam ca o am de plata catre ea, respectiv 6000 lei, pt care mi-a si emis chitantele 1, 2 si 3, fiecare cu sume de 2000 lei, deci acum sunt executata pentru 3000 lei reprezentand onorariu, 6000 lei reprezentand onorariu de succes si 1200 lei reprezentand cheltuieli de executare silita.

In aceasta situatie am urmatoarele 3 intrebari:

1. Care ar fi cheltuielile pentru a contesta executarea? (suma pentru care sunt executata este de 10.185,25 lei)

2. Tinand cont ca:
- eu nu am niciun exemplar de ctr, toate cele 3 originale ramanand la av,
- pe contractul de la executor am vazut clar diferenta de grosime a pixului cu care a completat rubricile de onorariu si servicii fata de celelalte date si semnaturi, care fusesera date cu 2 ani inainte (se vede cu ochiul liber si probabil poate fi demonstrat ca s-a completat cu alt pix)
- pe chitantele 1 si 2 a scris plata partial, iar pe chitanta 3 a scris rest, ceea ce ma duce cu gandul ca dupa plata respectivului rest nu mai inregistram datorii fata de ea
credeti ca am vreo sansa sa castig contestatia la executare?

3. Ar fi util sa fac o plangere catre decanul baroului Galati? Ar putea el sa diminueze cuantumul onorariului?

Multumesc anticipat pentru pareri si ajutor.

Raluca
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
Multumesc pentru clarificari