avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate valerica123

Activitate valerica123

Pensie de invaliditate!

Buna seara! As dori sa stiu care sunt bolile care se incadreaza la pensia de invaliditate gradul unu, doi sau chiar trei sau actul normativ si lista in care sunt prevazute criteriile de acordare a unei pensii de boala din sistemul public de pensii. Va multumesc anticipat pentru raspuns! Cu stima, V.B
Buna ziua! Sunt salariat si momentan ma aflu in concediu medical de cateva luni, pentru o boala obișnuita, Va rog sa-mi spuneti daca am voie sa ies din tara pentru cateva zile, in aceasta perioada in care beneficiez de concediu medical. Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: sotul meu este angajat in cadrul unui SRL ca servant pompier, de aproximativ 5 ani. Din februarie a.c. a obtinut un certificat de handicap accentuat pe care l-a dus la firma in vederea obtinerii scutirii de la impozitul pe salariu de care beneficiaza persoanele cu handicap conf Legii nr. 448/2006. Din acel moment a fost sunat de catre sef ca trebuie sa vorbeasca cu un avocat, ca nu mai e apt si mai mult decat atat vor sa-i inceteze raportul de serviciu. Va rog sa-mi spuneti daca este legala aceasta concediere pt acest motiv cu atat mai mult cu cat, in momentul angajarii, a prezentat adeverinta de la medicul de familie in care era prevazut ca sufera de psoriazis cronic dar ca este apt de a fi angajat in functia repectiva. Avand in vedere cele relatate, cum poate schimba datele problemei, un certificat de handicap in detrimentul persoanei cu handicap si chiar al firmei angajatoare, cand cu totii stim ca atat persoanele cu handicap au dreptul la niste beneficii si firma angajatoare la fel! Ba chiar sunt obligate prin lege, sa aibe si persoane cu handicap angajate! M-ar ajuta un cadru legal daca se poate, pentru a combate opinia angajatorului. Astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra, multumindu-va anticipat!
Cod 5 ibseamna handicap pentru o boala mintala iar G30, ca are boala Alzheimer. Considerati ca are capacitatea de redacta si a se deplasa la autoritatile publice locale pentru a depune solicitarea respectiva?

Cornel Vasile a scris:

In speta, poate depune o astfel de solicitare.

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana incadrata in grad de handicap grav, avand cod handicap 5 si cod boala G30, certificat de handicap nerevizuibil, poate depune cerere in vederea eliberarii unei adeverinte din care sa reiasa ca persoana utilizeaza teren. Mentionez ca respectiva persoana nu are desemnat un curator si nici nu are interdictie judecatoreasca. Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua!
In cazul in care fostul sot, unic mostenitor al parintilor sai, se va casatori legal cu o a doua sotie, aceasta va avea drept la locuinta in cazul in care ar dezbate succeiunea dupa parintii lui, in timpul casatoriei cu aceasta? Va intreb pentru ca avem impreuna doi copii si ca urmare as vrea sa stiu daca acestia vor mosteni la randul lor locuinta sau vor avea o cota parte impreuna cu cea de-a doua sotie a tatalui lor (in eventualitatea decesului tatalui) sau chiar cu copiii acesteia? Ar putea sa instraineze imobilul primit mostenire de la parintii lui, altor persoane? Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc numai bine!
Buna seara! Fiul meu este angajat in cadrul unei firme de aproximativ 1 an si doua luni, in ultimele zile a fost anuntat ca firma se va desfiinta si impreuna cu colegii lui sunt rugati de catre actualul patron sa semneze incetarea contractului de comun acord fara a beneficia de indemnizatia de somaj.
Spuneti.mi va rog daca este corect ca el si colegii lui sa nu beneficieze de somaj odata ce posturile se desfiinteaza.
Mai precizes ca in contractul de munca este prevazut 8h/zi dar in realitate au fost si cate 18h/zi lucrate. El personal nu poate dovedi dar in evidenta firmei, pe gps, si anumite programe ale firmei se pot vedea exact orele lucrate. Poate cere plata acestor ore muncite si neplatite?
Va multumesc!
Răspuns la discuția partaj
Va multumesc mult pentru raspuns si dumneavoastra! Divortul s-a pronuntat la sfarsitul anului in 2015 iar fostul sot este singur la parinti, prin urmare mosteneste totul impreuna cu fosta soacra. Cu stima, V.
Răspuns la discuția partaj
Multumesc mult pentru raspuns!
Discuție partaj
Buna ziua!
As dori sa va intreb ce drepturi am in cazul unui partaj in situatia urmatoare: Imobilul in care am locuit impreuna cu fostul sot aproximativ 23 ani, este proprietatea defunctului meu socru (decedat cu doi-trei ani inainte de pronuntarea divortului nostru) dupa care nu s-a dezbatut inca susccesiunea. Acest imobil a fost consolidat si renovat interior-exterior in totalitate pe perioada casniciei noastre, plus dotat cu mobilier, sursa de incalzire centrala termica, baie, bucatarie cu toate cele necesare, etc. In curtea imobilului au mai fost construite anexe gospodaresti. Pe parcursul casniciei am avut calitatea de salariat aproximativ 12 ani, in restul anilor, m-am ocupat de casa si copii, intretinerea tuturor membrilor gospodariei si de diverse activitati agricole impreuna cu familia. In acesti din urma ani, realizam si venituri care nu pot fi dovedite cu acte. Tot pe parcursul casniciei am achizitionat un teren intravilan, tractor cu toata gama de utilaje agricole, doua autoturisme, etc. In timpul separarii in fapt, fostul sot a vandut un autoturism si tractorul cu toata gama de utilaje agricole si si-a insusit banii rezultati din vanzarea acestora, in prezent existand numai un autoturism pentru care, eu singura, la un moment dat, am contractat un credit de la banca in scopul achizitionarii lui pentru care detin dovezi de la banca (contract, chitante). Mentionez ca nu detin dovezi privind costurile materialelor folosite pentru renovarea imobilului ci numai facturi privind achizitionarea de utilaje agricole, a terenului intravilan, a mobilierului. Mai precizez ca fostii socri erau pensionari si fostul sot salariat pe aproape toata perioada casniciei cu exceptia a doi sau trei ani. Va rog sa-mi spuneti daca pot castiga din procesul de partaj o suma de bani echivalenta cu contributia mea adusa in acea gospodarie, renuntand la impartirea bunurilor dobandite in comun. Nu m-ar ajuta cu nimic o mobila de dormitor sau o centrala termica, in conditiile in care nu detin o casa de locuit... Va multumesc anticipat pentru raspuns! Cu stima, Valerica.