Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

Buna seara! Fiul meu este angajat in cadrul unei firme de aproximativ 1 an si doua luni, in ultimele zile a fost anuntat ca firma se va desfiinta si impreuna cu colegii lui sunt rugati de catre actualul patron sa semneze incetarea contractului de comun acord fara a beneficia de indemnizatia de somaj.
Spuneti.mi va rog daca este corect ca el si colegii lui sa nu beneficieze de somaj odata ce posturile se desfiinteaza.
Mai precizes ca in contractul de munca este prevazut 8h/zi dar in realitate au fost si cate 18h/zi lucrate. El personal nu poate dovedi dar in evidenta firmei, pe gps, si anumite programe ale firmei se pot vedea exact orele lucrate. Poate cere plata acestor ore muncite si neplatite?
Va multumesc!
Legea prevede ca poate beneficia de măsuri active de combatere a şomajului .

Fiul dvs.poate solicita plata orelor suplimentare, iuar in caz contrar poate sesiza ITM-ul.