avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1792 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters437074

Activitate ContSters437074

Buna seara! Am hotararea judecatoreasca in care tatal este obligat sa plateasca pensie de intretinere 25%.L-am anuntat cu greu pentru ca nu vorbeste cu noi si a spus ca nu il intereseaza ca atata timp cat nu este in tara si nu are nimic pe numele lui si nici contract de munca nu am ce sa-i fac.Un domn avocat mi-a scris,tot aici pe site,sa apelez la un executor silit.Ma ajuta cu ceva daca nu are imobil si nu inregistreaza venit?Multumesc!
Răspuns la discuția Tatal nu vrea sa plateasca pensia
Are rost sa merg la executor silit daca tatal nu are imobile pe numele lui si lucreaza in strainatate fara contract?
S-a terminat procesul,s-a stabilit domiciliul la mine dar tatal este de negasit.Nu vrea sa auda de copil nici de pensie.Ce este de facut?
Răspuns la discuția Pensie întreținere minor
De acte s-a ocupat avocatul.A trebuit taxa de timbru,copie de pe C.I a tatalui,ancheta sociala.Ce mi s-a cerut am depus.Tatal nu s-a prezentat si nici nu l-a reprezentat nimeni.

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Despre cuprinsul cererii de chemare in judecata aveti cunostinta ?
Despre intampinarea formulata la cererea de chemare in judecata ati luat la cunostinta ? Ati formulat un raspuns ? Aceste acte au fost formulate: personal / impreuna cu avocatul /exclusiv de catre avocat ? Vi s-a adus la cunostinta continutul acestora ?
In principiu, acestea sunt actele esentiale care formeaza convingerea judecatorului, astfel ca, hotararea pe care urmeaza sa o pronunte, nu poate fi, si nu va fi influentata de prezenta sau absenta Dumneavoastra.
NU va faceti iluzia ca, "ati castigat sau, ati pierdut procesul" pentru ca ati fost sau nu prezent/prezenta la termenele de judecata,
Daca cererea (pretentia formulata) este intemeiata in fapt si in drept, atunci instanta o va admite, daca nu, o va respinge fara a avea vre-o importanta prezenta sau absenta.
Cu privire la aspectul conform caruia avocatul ar fi trebuit/ar trebui sa obtina sigur, trebuie mentionat faptul ca, obligatia profesionala este una de diligenta ci nu una de rezultat. Prin activitatea sa, avocatul nu va "garanteaza" obtinerea unei anumite hotarari. Odata achitat un onorariu, nu inseamna ca ati "cumparat" pronuntarea unei anumite hotarari.
Sau, poate cine stie, poate l-ati gasit Dumneavoastra pe acela care sa va promita obtinerea unui anume rezultat....,


Răspuns la discuția Pensie întreținere minor
De acte s-a ocupat avocatul.A trebuit taxa de timbru,copie de pe C.I a tatalui,ancheta sociala.Ce mi s-a cerut am depus.Tatal nu s-a prezentat si nici nu l-a reprezentat nimeni.
Buna seara! Am deschis proces pt pensie alim. in sept 2017.Luna aceasta se termina.Problema este ca nu am fost la nici o înfățișare *(avocatul spunându-mi că nu este nevoie) nici nu am insistat pt ca imi era aproape imposibil sa ajung.Acum spune că sa vedem,ca el crede ca ne accepta cererea pt pensie.Este ok asa?Ca avocat nu trebuia sa obtina sigur?va rog sa mi dati mai multe detalii,cu dansul nu pot comunica imi da răspunsuri scurte pe care nu le inteleg
Răspuns la discuția Proces pensie alimentara
Daca numele ramane in continuare gresit cui trimite ciatia?
Buna dimneata! Am luat legatura cu un avocat oarecare nerecomandat de cineva pe 12 septembrie pentru procesul de pensie de intretinere copil.Dosarul a fost inregistrat pe 24 octombrie.Pe 15 ianuarie apare ca am depus acte la dosar ( taxa de timbru probabil care i-am dat-o cu mult înaninte) si pana acum nu am termen.Avocatul a gresit si numele tatalui.I-am spus si a zis ca rezolva.Pe net apare dosarul tot cu numele gresit.L-am sunat si spune ca este totul in regula ca trebuie sa asteptam.Chiar este totul în regula?Sa treaca 6 luni si sa nu avem primul termen?
Răspuns la discuția Reclamatie la protectia copilului
Am fost căutată la o adresa veche unde locuiam cu chirie.Nu trebuia sa fiu căutată/anunțată la adresa din buletin?Nestiind motivul pentru care eram căutată am sunat sa întreb (nu știu dacă am făcut bine).M-au întrebat câte ceva(printre care adresa actuala) apoi mi-au spus ca am o plângere și este în curs.Cu siguranță tatăl sau bunicii au reclamat pentru a-mi face probleme.Încă o întrebare:dacă tatăl nu s-a interesat de copil de 4 ani ce mai pot face în afară de procesul de pensie de întreținere?Mulțumesc!
Buna seara! Sunt reclamată cum ca las copilul noaptea singur în casa (eu lucrând numai sch 3) că este neîngrijit,lipseste de la scoala etc.Nimic nu este adevarat iar reclamantul este anonim.Cel mai probabil reclamatia facuta de tatal copilului sau rudele acestuia pentru ca l-am dat în judecată pentru pensie alimentara.Ce pot face?Ce urmeaza?O vizită acasă,urmarirea mea si a copilului?