avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate Traianut

Activitate Traianut

Buna ziua.Va rog un raspuns as dori la situatia descrisa mai sus mai am sanse la o actiune in instanta sau plingere penala deoarece eu cred ca acel tabel trebuia abrogat,sau asistenta juridica contra cost.Rog nr.telefon.Sunt din judetul Suceava,
Buna ziua.M-am judecat cu un fost angajator pentru grupa de munca aferenta zonei a-1-a de radiatii si am pierdut din cauza consilierului juridic care a facut afirmatii minciunoase.Icadrarea in zone de radiatii si grupe de munca sa facut pe baza unui tabel aprobat de Ministerul Muncii si Comisia Nationala Pentru Controlul Activitatii Nucleare din data de 04-12-1990,locul meu de munca a fost la o mina de uraniu si am lucrat in contact direct cu minereul de uraniu dar acest lucru nu a fost recunoscut de catre angajator fiindumi acordata zona a-2-a de radiatii grupa a-2-a de munca deci incadrarea in acest tabel a fost gresita si nici in instanta nu am reusit sa obtin grupa a-1-a de munca cu toate ca expertiza tehnica juridica in protectia muncii a fost in favoarea mea 100/100,expertul mentionind in raportul de expertiza;;Reclamantul si-a desfasurat activitatea permanent[100/100] din tinpul efectiv lucrat in prezenta materialului radioactiv [minereu de uraniu].Am depus la parchet plingere penala inpotriva consilierului juridic pentru afirmatii minciunoase precum ca am fost pontat 8 ore pentru zona a-2-a nu 6 ore pentru zona-1-a dar nu a depus la dosar nici un pontaj,bon de lucru sau stat de plata pentru a sustine cele afirmate.M-am deplasat la fostul angajator solicitind copii xerox pentru pontaje,state de plata si bonuri de lucru pentru ultimul an adica anul 1994 promitindumi ca mi le trimite prin posta,iar dupa doua saptamin am primit un raspuns de la angajator semnat de director si consilierul juridic precum ca toate documentele solicitate au fost depuse la dosarul cauzei si ca nu poate sa divulge identitatea altor fosti angajati deoarece aceste documente sunt colective.Am depus la parchet acest raspuns precum si copii de la dosarul cauzei pentru a sustine ca nu exista la dosar nici un document care sa sustina cele afirmate de consilier,au fost audiati si martorii care au sustinut ca cele afirmate de consilier nu corespund realitatii dar cu toate acestea am primit de la parchet ordonanta de clasare.Dupa toate aceste peripetii sa le spun asa apropiinduse virsta de pensionare am depus la casa de pensii documente pentru dosar am cerut doar o simulare pentru a vede cam pe cind pot depune dosarul definitiv si culmea casa de pensii ni-a acordat conditii speciale aferente grupei a-1-a conform leggii 263/2010 conform art.30 litera b.Intrebarea mea este daca acest tabel mai este valabil dupa intrare in vigoare a legii 263/2010 deoarece la articolul 196 iltera s spune clar[ se abroga orce alte dispozitii contrare acestei legii].Bineinteles daca cunosteam legea nu mai cheltuiam bani pri instanta,am depus dosarul definitiv la casa de pensi si astept decizia dar chestia este ca eu dupa ceia ce mi-a dat casa de pensii puteam iesi la pensie la 01-03-2019.Itrebarea este daca acel tabel trebua sa fie abrogat si dupa ce primesc decizia de pensionare pot sa fac alta plingere pentru fals intelectual practic cu acel tabel am fost dus in eroare si eu si instantele de judecata mentionez ca si acest tabel a fost depus la dosar. va multumesc anticipat.Tin sa mentionez ca adeverinta mi-a fost eliberata in data de 02-04-2015.
Buna ziua.Sunt intr-o situatie foarte delicata si va rog foarte mult sa imi spuneti ce mai pot face.M-am judecat cu un fost angajator pentru grupa de munca si zona de radiatii la o mina de uraniu.Dec eu am lucrat la acest angajator 9 ani in functie de mecanic utilaje,unde am lucrat si la halda de minereu de uraniu si mi sa dat adeverinta cu zona a-2-a de radiatii grupa a-2-a de munca .La judecata am pierdut si la fond si la apel datorita consilierului juridic care a mintit spunind ca nu exista halda de minereu,am fost pontat 8 ore nu 6 ore pentru zona a-1-a dar nu a depus nici o fisa de pontaj,bon de lucru sau stat de plata pentru a justifica cele afirmate spunind ca nu mai exista la arhiva deoarece a trecut perioada de pastrare la arhiva dupa care au fost distruse Perioada in care am lucrat eu este 11-03-1986__11-03-1995.Am avut expertiza tehnica judiciara in protectia muncila.Raportul de expertiza a fost 100/100 in favoarea mea.Expertul a mentionat in concluzie"Reclamantul si-a desfasurat activitatea permanent(100/100) din tinpul efectiv lucrat in prezenta materialului radioactiv(minereu de uraniu)".Judecaturul a mentionat intr-o incheiere de sedinta ca renunta la proba testimoniala cu martori deoarece raportul de expertiza este relevant ca in motivarea hotariri sa spuna ca nu ia in considerare raportul de expertiza deoarece este o opinie personala a expertului.Mentionez caci ma-m deplasat la fostul angajator solicitind copii xerox dupa pontaje,bonuri de lucru si state de plata pentru anul 1994 promitindumi ca mi le trimite prin posta dar dupa 2 saptamini primesc un raspuns redactat de consilierul juridic precum ca toate documentele solicitate se afla la dosarul cauzei ceea ce nu este adevarat si motivind ca nu poate devoala identitatea altor fosti angajati deoarece documentele sunt colective.Cu toate acestea am depus la parchet plingere penala inpotriva consilierului juridic,am adus la parchet copii xerox dupa dosarele de la fond cit si de la apel pentru a justifica ca nu exista pontaje bonuri de lucru sau state de plata si cu toate acestea am primit de la parchet ordonanta de clasare a plingeri penale.Inainte de a primi ordonanta de clasare am fost in audienta la procuror expicindui toate aspectele cu minciunile consilierului juridic solicitindui verbal o expertiza la arhiva angajatorului spunindumi ca nu poate sa imi spuna ce lucreaza dinsi. Am studiat dosarul la parchet si nu sa facut nici o expertiza la arhiva, au fost audiati martorii cit si consilierul juridic,martori mentonind ca cele afirmate de consilier nu corespund realitatii.Cu toate acestea am depus la casa de pensii dosarul cu acea adeverinta cu zona a-2-a de radiatii grupa a-2-a de munca si am primit o decizie de respingere deoarece nu am depus toate documentele iar din anexa la decize rezulta ca acea perioada de 9 ani se incadreaza in conditii speciale de munca nu mai inteleg pentru ce mam judecat,oare angajatorul nu trebuia sa imi elibereze adeverinta cu zona a-2-a de radiatii conditii speciale de munca conform legi 263/2010? Adeverinta este eliberata de fostul angajator in anul 2015 iar legea 263 este din 2010.Practic cu aia 9 ani de conditii speciale ue trebuia sa beneficiez de reducerea virstei de pensionare deci sa beneficiez de pensie incepind cu 1 martie 2019.Va rog mult spunetimi ce pot face,care este realitatea,am depus dosarul de pensionare acuma si astepu decizia.Va multumesc anticipat si sarbatori fericite.
Multumesc frumos.

Cornel Vasile a scris:

Legea nr.82/2011
art.25
(1) Registrele de contabilitate obligatorii și documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitatea financiară se păstrează în arhiva persoanelor prevăzute la art. 1 timp de 10 ani, cu începere de la data încheierii exercițiului financiar în cursul căruia au fost întocmite, cu excepția statelor de salarii, care se păstrează timp de 50 de ani.
.....

Norma metodologica de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile, aprobata prin Ordinul 3512/2008, instituie obligatia pastrarii in arhiva a registrelor de contabilitate, a celorlalte documente contabile, precum si a documentelor justificative care stau la baza inregistrarii in contabilitate.
Potrivit prevederilor acestei Norme, termenul de pastrare a statelor de salarii este de 50 de ani, iar termenul de pastrare a registrelor si a documentelor justificative si contabile este de 10 ani cu incepere de la data incheierii exercitiului financiar in cursul caruia au fost intocmite.

Buna ziua.As dori sa aflu care este prioada de pastrare a pontajelor,state de plata si bonuri de lucru laarhiva unitatii precum si actul normativ.Dupa cum am me tionat si in interventiile anterioate consilierul juridic a facut afirmatii scrise la adresa mea ca am fost pontat 8 ore nu 6 ore pentru zona 1 de radiatii.Mam deplasat la Director solicitindui copii dupa pontaje,bonuri de lucru si state de plata pentru anul 1994 promitindumi ca mi le trimite prin posta iar dupa doua saptamini primesc raspuns redactat de consilierul juridic semnat si de director spunindumi ca documentele solicitate se afla la dosarul cauzei nefiind adevarat am studiat de doua ori dosarul si nu exista nici un pontaj,stat de plata sau bon de lucru.In nenumarate intimpinar si concluzii srise catre instanta a afirmat ca documentele nu le mai are in arhiva deoarece a expirat pwroada de pastrare la arhiva si s-au distrs.Facindui plingere penala am solicitat politistului sa imi arate documentele depuse de consilier,nici aici nu a depus ici un pontaj bon de lucru sau stat de plata.Rugamintea me este sa imi transmiteti care este perioada de pastrare la arhiva precum si actul normativ.Va multumesc anticipat.
Buna ziua. Revin cu o intrebare.Consilierul juridic al societatii a afirmat in instanta ca nu mai are la arhiva pontaje,state de plata si bonuri de lucru pentru perioada dedusa judecatii,este posibil asa ceva.Care este perioada de pastrare la arhiva a acestor documente precum si actul normativ?.Va multumesc anticipat.(ma refer la perioada 11-03-1986__11-03-1995)

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Încă o data simpla afirmație facuta in scopul realizării unei apărari nu este infracțiune.

Buna ziua. Revin cu o intrebare.Consilierul juridic al societatii a afirmat in instanta ca nu mai are la arhiva pontaje,state de plata si bonuri de lucru pentru perioada dedusa judecatii,este posibil asa ceva.Care este perioada de pastrare la arhiva a acestor documente precum si actul normativ?.Va multumesc anticipat.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Încă o data simpla afirmație facuta in scopul realizării unei apărari nu este infracțiune.

Răspuns la discuția Demisie fortata
Multumesc frumos pentru raspuns.Nu ar fi mai bine de sesizat I.T.M-ul.

Cornel Vasile a scris:

1.Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie.
Dacă angajatorul dorea încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta avea la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

Discuție Demisie fortata
Buna ziua.Am o situatie in felul urmator.Baiatul meu a lucrat la o societate de inbuteliere ape minerale si intr-o zi i sa solicitat de catre directorul de productie sa depuna o cerere de demisie fara a mentiona data.La vre trei zile i sa comunicat tot de director ca a fost vazut pe camere de supraveghere ca a dat niste apa minerala la un sofer de tir care a incarcat di depozit(baiatul lucreaza la depezit).A recunoscut iar directorul a trecut data pe cerere si a pri it decizia deincetare a contractului de munca conform art 55 lit b.Este legal saemenea peocedura mai ales ca na a mai avut abateri Oare nu tre uia un avertsment si dupa aia decizia finala,mentionez ca nu este singurul in aceasta situatie mai multi colegi au patit asa ceva cu cereri de demisii in alb.Programul de lucru era de 12-24iar de multe ori era de 12-12 la ore suplimentare am gasit acuma fluturasi din 2017 la 48 ore suplimentare pe fluturas scrie -spor sinbata,duminica la 48 ore 42 lei plus plata normala a orelor.Este legal un aseme ea program de lucru si mai ales o asemenea demisie.Va multumesc anticipat.
Multumesc frumos.Nu sunt dovezi tocmai de aia am ajuns la plingere penala gindinduma ca rezolv ceva,am studiat dosarul de doua ori si nu exista nici un pontaj,bon de lucru care sa dovedeasca ca am fost pontat 8 ore nu 6 ore de zona 1 radiatii cum a afirmat consilierul.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

In momentul in care se pierde un proces justitiabili au această tendință de a căuta țapi ispășitori.Stati liniștit orice ar fi spus consilierul judecătorul cauzei nu ar fi luat în seamă daca nu existau probe în sensul celor spuse.Mergeti cu actele la un av analizați motivele care au făcut judecătorul sa pronunte hotărârea respectiva si daca mai exista vreo cale de de atac.Cu plângerile penale nu rezolvați nimic (pierdeți timp,nervi etc),ce credeti dvs ca societatea recunostea pretențiile dvs.