avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1394 soluții astăzi
Forum Activitate cocanea

Activitate cocanea

Buna ziua,
Sunt tutorele unei persoane cu handicap de gradul II.Aceasta are pensie de urmas dupa parinti, handicapul fiind din nastere, si indemnizatia de handicap gradul II.Intrebarea mea este: i se cuvine si pensie de invaliditate gradul II sau avand pensia de urmas, acesta este venitul persoanei?
Răspuns la discuția SCHIMBARE NUME MINOR
Cum se poate schimba, administrativ, numele copilului, vreau sa plec cu copilul din tara.
Am divortat acum doi ani, iar in timpul divortului, din alta relatie a rezultat un copil.La data nasterii copilului, divortul nefiind pronuntat, copilul poarta numele celui cu care am fost casatorita.In hotararea de divort nu apare ca avand copil, iar nici tatal natural al copilului nu vrea sa recunoasca minorul.
Care este procedura, daca este posibila, pentru trecerea minorului pe numele meu de fata, avut anterior casatoriei?Va multumesc.
eu imi iau mostenirea dupa tata decedat mama are voie sa vanda partea ei din mostenire fara acordul mostenitorilor?
daca un mostenitor nu vrea bani in scimbul terenului , casei , etc si vrea doar partea lui in natura poate sa o primeasca sau instanta il obliga sa accepte bani motivatia fiind ca mostenirea ce i se cuvinr e prea mica ?