avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate comanescudumitru2014@gmail.com

Activitate comanescudumitru2014@gmail.com

Multumesc pentru raspuns dna.moderator Romascanu .In aceste conditii daca depun o cerere de stamutare pe motive
de banuiala legitima Cererea va fi respinsa ca incompatibila? Cu stima,
Buna ziua . Revin a 3-a oara cu aceeaşi intrebare.Daca procesul civil se afla in cele 30 de zile de apel ,cauza se afla in judecata ?(DA SAU NU ) In ce stadiu procesual este cauza :FOND SAU IN APEL?: Doresc o precizare a unui avocat . Cu stima !
Cand o cerere de stramutare a unei cauze civile pe motiv de banuiala legitima este inadmisibila ?Daca procesul se afla in cele 30 de zile de apel ,cauza se afla in judecata ?(DA SAU NU ) In ce stadiu procesual este cauza :FOND SAU IN APEL?: Doresc o precizare a unui avocat . Cu stima !
Buna ziua . Am depus o cerere de stramutare a unei cauze civile ( finalizat fondul - cu drept de apel -fiind in termenul de apel) la Curtea de Apel Craiova, pe motiv de banuaiala legitima . In ce stadiu procesual se afla cauza mea civila? Eu cred ca este in faza de Apel .Va rog daca se poate sa -mi argumentati daca este (posibil) cu prevederi legale si ce pot face daca copletul care a judecat stramutatrea nu a fost constituit legal? .Multumesc!
Buna ziua . Am depus o cerere de stramutare a unei cauze civile ( finalizat fondul -Respinsa Cerere ca neintemeiata cu drept de apel -fiind in termenul de apel) la Curtea de Apel Craiova pe motiv de banuaiala legitima si azi s-a respins cerererea ca inadmisibila.Oare in ce consta inadmisibilitatea? Multumesc!
Buna ziua .Un licentiat in drept se poate reprezenta singur in instanta.Acesta are dreptul legal de a solicita cheltueli de judecata? Care este baza legala? Cu stima,
Sunt absolvent de drept cu diploma si ma pot reprezenta singur in instanta. Pot solicita si se pot acorda cheltuieli de judecata deoarece toata documentatia juridica a fost intocmita si redactata de mine timp de 5 ani,inclusiv reprezentarea in instanta??Solicit parerea unui avocat
MULTUMESC!
Buna ziua .Am o cauza la judecatorie cu obiect PRETENTII in curs de judecata si o alta cauza avand aceleas parti,acelas obiect in care Tr ibunalul a anulat cererea de chemare in judecata pentru neplata taxei de timbrucarea , desi nu eram obligat deoarece Camera de consiliu in cauza de la judecatorie a stabilit caci cauza este scutita de plata taxei de timbru derivand dintr-un proces penal .Judecatorul cauzei in curs a la termenul din 20.10.2023 a invocat exceptia conexitatii in temeiul art.139 CPCIV.Ce se urmareste prin invocarea acestei exceptii?Oare exceptia autoritatii de lucru judecat..?Precizez ca nu s-a judecat fondul .Doresc parerea unui avocat de urgenta . CU STIMA!
Buna dimineata. Aveti dreptate ,au fost castigati la fond in instanta ,ani de grupa dar urmeaza comisia de expertiza si dupa aceea se judeca apelul.Voi ataca in apel si decizia de pensie pt.limita de varsta deoarece are indice de corectie 1.14 corespondent anului iesirii la pensie de handicap, respectiv 2017.,in 2023 indicele de corectie este 1.41 Intrebarea zilei este :Comisia de evaluare va mentine pensia de invaliditate pana la finalul procesului? Cu stima,