avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate comanescudumitru2014@gmail.com

Activitate comanescudumitru2014@gmail.com

Decizia ICCJ NR.28/2024 privind grupa II de munca a fost publicata in Monitorul Oficial?
Poate fii atacata cu recurs hotararea definitiva a Curtii de Apel Bucuresti Sectia VIII contencios adm.si fiscal ,având ca obiect contestație rezoluție IJ? Daca da ,care e baza legala si in ce termen ?Cu respect,
Buna ziua . Am mai pus aceasta intrebare si doresc pentru cunoscatori sa repet: As avea nevoie de un raspuns urgent .Am primit o hotarare definitiva in temeiul art.48 alin.6 L 305/2022 .Poate fii atacata hotararea definitiva a Curtii de Apel Bucuresti Sectia VIII contencios adm.si fiscal ,având ca obiect contestație rezoluție IJ? Daca da ,care e baza legala si in ce termen ?Cu respect,
Buna ziua .As avea nevoie de un raspuns urgent .Am primit o hotarare definitiva in temeiul art.48 alin.6 L 305/2022 .Poate fii atacata hotararea definitiva a Curtii de Apel Bucuresti Sectia VIII contencios adm.si fiscal ,având ca obiect contestație rezoluție IJ? Daca da ,care e baza legala si in ce termen ?Cu respect,
Buna ziua .Ce se intampla cu fractiunile de luni si zile de la grupele de munca ? Am 2 ani si 9 luni in grupa I si au fost luati in considerare de casa judeteana de pensii doar 2 ani.Am 8 ani si 8 luni grupa II si au fost luati in calcul 8 ani .CE SE INTAMPLA CU CELE 17 LUNI?
Buna ziua. Am castigat in instanta gr.I munca 2 ani si 9 luni si sau scazut 2 ani de casa de pensii. Ce se intampla cu fractiunile ( luni,zile )de la adeverintele de grupa de munca? Mai am o adeverinta de grupa II cu 8 ANI si 8 luni .Cat este reducerea? Cu stima,
DL. Av. In 2023 este aceeasi cauza ,aceleasi parti si aceleas solicitatri ca in anul 2021 .La prima actiune S-A ANULAT CEREREA PTR. NEACHITAREA TAXEI DE TIMBRU si .La actiunea DE ACUM INSTANTA DE CONTROL JUDICIAR A CONSTATAT CA SUNT SCUTIT DE LA PLATA .Am depus Apel si sunt judecat in Apel la cea dea doua cauza de acelas judecator de la curtea cde apel.Acesta este parte in cauza de la curtea de apel bucuresti cu termen pe 12.06.2024 pentru eroare judiciara .Temeiul legal este L 303/2023 ART.271,ART.272 ALIN.1-2,PRACTIC SUNTEM ADVERSARI -eu avand calitatea de reclamant-Inspectia judiciara parat, si judecatorul intimat.Cu stima
Buna ziua .Am o cauza civila -Pretentii -Apel ,in care sunt judecat de acelasi judecator de la CA. care mi -a respins Apelul ,in aceeasi cauza in anul 2021 iar eu am repus-o pe rol in 2023.Am depus cerere de recuzare ca motiv art.42 alin.1 pct.13 (deoarece este parte in dosarul de la Curtea de Apel Bucuresti eu fiind reclamant) iar cererea a fost respinsa pe motiv ca :,,adoptarea unui anumit tip de soluție de către judecător nu este de natură să releve o aparență de imparțialitate, așa cum se invocă prin cererea de recuzare .,Cum a-ti proceda la atacarea Incheierii in recurs? prin ce motive ? Cu respect,
La trecerea de la pensia de invaliditate la pensie pentru limita de varsta cat timp stai fara venituri?
Cu stima,
Buna ziua . Am soţia la pensie pt .incapacitate de mc. grd.III .In luna ian.2024 s-a emis o Hotarare definitiva (Curte Apel) cu valorificarea gr.I in peioada 02.07.1998-01.04.2001.Am depus in luna martie 2024 adeverita gr.II. pentru perioada 23.10.1989-01.07.1998.La 28.03.2024 s-a solicitat Casei Judetene sa puna in executare Hotararea deoarece s-au depasit cele 55 zile legale. In perioada aprile-mai 2024 .am primit 3 decizii de revizuire de pensie prin care se repeta aceles drepturi ca la prima decizie de pensionare pentru invaliditate. Desi se precizeaza ca s-au revizuit decizile In baza sentintei curtii de apel din ianuarie 2024, nu este valorificata grupa I ,iar de grupa II conform adeverintei depuse la dosar nu se aminteste . Cum as putea sa procedez? Contest ultima decizie? Contest toate deciziile? Cu stima ,