avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate magika2002

Activitate magika2002

Buna ziua , soferii de tir ce nu au simptone,( care vin din afara, inclusiv zone galbene, rosii) si nu sunt trimisi in izolatie, vin acasa doar pt o baie, o masa calda , isi iau schimburi si mancare , apoi pleaca in cursa ; familile lor ce fac ( copii fiind acasa, sotiile care muncesc) intra in izolare, tot la doua saptamani, neavand simptome??? Sau nici nu poate fi vorba de izolare, vazand ca pentru transportul de marfa s-au creeat culoare "verzi" pentru a asigura necesarul in toata tara. Cu familiile cum ramane?
Fostul sot mai are o fetita si locuieste cu mama acesteia in casa lui , dar nu stiu daca e casatorit legal . Ce drepturi va avea fata mea, de pe urma tatalui ei ?
Am inteles....1/4 doar din bunurile comune, nu din mosteniri sau din ce am cumparat inainte de casatorie. Va multumesc.
Si ca sa nu aiba baiatul lui drept in garsoniera, ce ar trebui sa fac? Un act de donatie catre fata mea? Doar asa va avea ea drepturi depline.
Buna ziua, as dori sa ma recasatoresc, eu am o garsoniera si o fata iar sotul o casa si un baiat . Ce drepturi are baiatul lui in garsoniera mea, si asupra bunurilor ce sunt in ea? Ce drepturi are fata mea in casa lui? Si eu ce drepturi as avea, dupa casatorie ? Eu mai am casa parintesca, in care locuieste sora mea, fara copii si casa bunicei mele, in care locuieste tatal meu ; la aceste doua case are drept fata mea , fiind unic mostenitor ? Prin casatoria asta ce se poate intampla?
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
Va multumesc, in urma cu 2 ani, am mai facut o plangere la politie pentru abandon de familie, dupa toate cercetarile de rigoare, a ajuns aceasta plangere in fata instantei, era un caz penal ; atunci m-am gandit la binele minorului si mi-am retras plangerea pe ultima suta de metri. Vazand ca imi plateste firma m-am linistit . Atunci erau 2 actiuni , una la politie( mult mai lenta) si una la tribunal (rapida) , care s-a finalizat cu poprirea pe salar. Daca mai fac o plangere, in prezent, pentru abandon de familie, sa anexez si sentinta aia ?
Buna ziua, am divortat in 2011, prin sentinta minorul mi-a fost incredintat mie, fostul sot a platit pensia alimentara regulat cam in primii 3 ani, apoi a platit ocazional in urmatorii 2 ani, l-am chemat in instanta si am o sentinta in care i s-a pus poprire pe salar si imi trimitea firma pensia alimentara. De 2 luni nu mai lucreaza( la acea firma, si nici in alt loc " asa zice") ba chiar si-ar fi schimbat domiciliu . Intre timp , domnul are o alta familie, si un alt minor in intretinere. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, cum tuteleaza statul acest minor daca chiar propriul parinte este nepasator, nu au aceleasi drepturi acesti 2 copii?
Buna ziua, de doi ani fostul , are poprire pe salar si pensia alimentara imi ajunge la domiciliu, intre timp eu ma mut in alt oras , impreuna cu fetita mea, din motive di serviciu, ce proceduri sa urmez ca sa mi trimita pensia alimentara la noua adresa. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Acuzata pe nedrept
Va multumesc
Răspuns la discuția Acuzata pe nedrept
Multumesc, apoi ce se intampla?