avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate marioaramuntean

Activitate marioaramuntean

Buna ziua.
Știți cumva daca s-au amânat prevederile O.G. nr. 16/15.07.2022, referitor la impozite și taxe locale? De când se aplică aceste prevederi?
Vă mulțumesc anticipat.
Cu considerație,
Marioara Muntean
Buna ziua.
O persoana fizica a depus o cerere la primarie pentru a i se acorda permisiunea de a fora (pentru apa) pe domeniul public din fata casei sale. Poate primaria sa-i acorde acest drept? Pe ce temei legal?
Multumesc anticipat.
Buna ziua. O persoana fizica a facut o cerere catre primarie prin care solicita aprobarea primariei pentru executare foraj pe domeniul public din fata casei sale pentru apă. daca puteti sa-mi dati si un temei legal.
Multumesc anticipat.
Se poate executa un foraj pentru apa pe domeniul public de catre o persoana fizică?
Multumesc frumos

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Puteti sa solicitati si le obtineti doar daca platesc de buna voie altfel sunt prescrise si nu le mai puteti executa silit.

Multumesc frumos.
In ce termen solicitarea cheltuielilor de judecata obtinute prin sentinta ramasa definitiva se prescrie? Mentionez ca aceste cheltuieli au fost stabilite in octombrie 2018 și pana la data curenta nu am solicitat paratilor plata acestora.
Va multumesc anticipat.
BUNA ZIUA
Va rog sa-mi spuneti ce termen de valabilitate are un extras de carte funciara pentru informare.
Va multumesc.