avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate victormac

Activitate victormac

Cum pot cumpara din Republica Moldova un autoturism evitând taxele vamale? Eu fiind cetațean român.
Mulțumesc
Mulțumesc.
Bună ziua,
Sunt pensionar cu pensie anticipată cu penalizare iar în 29 decembrie 2022 se împlinesc condițiile de trecere la pensia pentru limită de vârstă.
Pe talonul de pensie din decembrie 2022 n-ar trebui să apară o majorare pentru cele trei zile din decembrie (29, 30 și 31 decembrie)?. Pe talonul pe care l-am primit pentru 12/2022 nu apare nicio modificare. Nici pe talonul din ianuarie 2023 nu este înregistrată vreo modificare. Care este procedura legală pentru că citesc legea 293/2010 ce spune că trecerea se face "din oficiu"?
Mulțumesc
Victor
Răspuns la discuția Detinator legal al arhivelor
În 2017 am primit o adeverință de la deținătorul arhivei BANKCOOP SA -
SC ARCHIVUM SRL
Str. Avicola nr.28 Mihailesti Giurgiu
D-na Ana Costin
La telefon mobil de luni-joi orele 20-21 0722392238
0246278268
0246252193 contact@archivum.ro
Datele le am din 2017.
Răspuns la discuția Bankoop SA
În 2017 am primit o adeverință de la deținătorul arhivei BANKCOOP SA -
SC ARCHIVUM SRL
Str. Avicola nr.28 Mihailesti Giurgiu
D-na Ana Costin
La telefon mobil de luni-joi orele 20-21 0722392238
0246278268
0246252193 contact@archivum.ro
Datele le am din 2017.


Bună ziua,
Doresc să închiriez apartamentul unui cadru militar. Acesta îmi cere înregistrarea contractului la ANAF pentru al putea deconta chiria. Există posibilitatea de înregistrare online a unui astfel de contract ? Sau trebuie stampilat fizic la ANAF.?
Mulțumesc,
Victor
Bună ziua,
Azi am depus o cerere de recalcularea pensiei pentru că am lucrat în ultimii 2 ani după pensionare. Întrebarea este din ce data vor fi recalculate drepturile bănești, de la data cănd am început să lucrez peste pensie sau de la data cererii?
Mulțumesc
Victor
Răspuns la discuția Angajare pensionar
Multumesc
Buna zioa
Sunt pensionar cu pensie anticipata partiala.
In ce conditii ma mai pot angaja in mediul privat sau de stat?
Multumesc
Spuneti-mi va rog cum poate fi constransa casa de pensii sa puna in aplicare o hot. judecatoreasca definitiva privind recalcularea pensiei in baza unor adeverinte de venit.
Multumesc