avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate lelicornelia

Activitate lelicornelia

am mers la casa de pensii sa depun la dosarul meu de pensii copie dupa diploma de absolvire a scolii profesionale de ucenicie la lucul de munca ,3 ani si originalul si nu la primit doamna de la ghiseu zicandu-mi ca inca nu a aparut in monitorul oficial ca sa primeasca diplomele,de-si pe cartea de munca scrie conform adeverintei,dar degeaba.va rog lamuriti-ma daca este asa sau nu??
sotul meu a vandut o casa la tara si dupa 13 ani nu sa facut nici omodificare la impozite ,sotul meu platind inca 13 ani impozitul care apare tot pe numele sotului meu .ce putem face ca sa ramana pe sotul meu proprietatea ca inanite??
iar cei ce a cumparat sa fie anulati ca proprietari??
Buna seara.Am respectul lor si fiecare este la casa lui .eu si sotul am ramas cam singuri.Dar nu e problema ,important sa ii stiu pe copii bine si sunt fericita.Eu am doar 61 ani si sotul 65 ani.Important este sa fim sanatosi dar nu prea suntem.Nu ma vait deoarece stiam ca e normal sa fii bolnav dupa o viata de lucrat afara in vant ,ploaie si vara uneori soare. In grupa a 1-a si a doua am lucrat.Si de crescut copii si restul problemelor.Va urez toate cele bune .
oare pentru cei 6 copii beneficiez de ceva ca vechime sau reducerea varstei de pensionare??
Aveti dreptate domule Cornel Vasile.Ma incadrez in varianta a 2-a cea cu anii 1945-2001.am scoala profesioanala intre anii 1972-1975,de ucenicie la locul de munca si este inscris in carnetul de munca.Am depus la oficiul de pensii Deva.Mi sa spus sa astept pana se poate trece aceasta perioada, vechime .Deci astept.
ma numesc Nicolaie Cornelia .intrebare...am urmat cursul de ucenicie la locul de munca de 3 ani.Amo intrebare ...de cand aplica oficiul de pensii ca sa se ia in considerare aceasta vechime de 3 ani grupa a 2-a.deoarece am fost la Deva la oficiul de pensii si mi sa raspuns de la ghiseul nr.4 ca inca nu se ia in considerare si ramane asa pana primesc ei de la centru ca pot lucra pe aceste scoli profesionale ucenicie la locul de munca. sa le treaca ca vechime.desi doamna vasilescu ministrul muncii a explicat vag despre acest subiect.conform deciziei nr.18/2015 ,se poate lucra pe legea nr.263/2010 cu art.3 alin.1 lit.p si art.19 alin.1 si etc nu vreau sa deranjez dar,???
de cand??
Problema este alta la care vroiam sa ajung.in 2009 aprilie ar fii trebuit sa ies in pensia de drept,dar ce sa fac??asta e.pot demonstra ca am avut vechime suficient ca sa ies in pensie .ar fii fost doar 25 ani si 3 luni pe vechea lege ,dar a intervenit una care a numarat cum a vrut si a aparut legea ei.dau detalii pentru ceea ce zic si confirm cu acte.Am urmat 3 ani scoala profesionala de ucenicie la locul de munca .este scris in cartea de munca si am mai lucrat 2 ani si o luna,,,deci 2 ani si o luna de grupa a doua si cu 3 ani de scoala scrisa pe cartea de munca tot de grupa a 2-a. ar fii 5 ani si o luna de grupa a doua.am lucrat la alt loc de munca 7 ani si cateva luni de grupa a 1-a si dupa aceea inca 9 ani de grupa a 2-a.nepunandu-se scoala profesionala de 3 ani ,am ramas cu 11 ani de grupa a 2-a.Deci 7 ani de grupa a 1-a si cu 11 ani de grupa 2-a la per total cumulat ar fii 18 ani si 7 luni de grupe si cu somajul 9 luni ar fii 19 ani.si cu tot cu grupe sunt 25 ani si 4 luni.nu as fii putut sa ies in pensie la drept in 2009 aprilie??? uitati-va la legea 19 cu tot cu tabelul nr 5....din 2006 am avut pensie de boala pana in 2013 septembrie.cand am tot contestat dar fara rost.Demonstrand ca pana in 2009 aveam suficienti ani ca sa ies la vechea pensie ,,,la drept.nu social.voi incerca mai departe.intre timp am nascut si crescut 6 copii ,,toti au terminat un liceu,,va dati seama ca nu eram analfabeta..ca sa nu imi pregatesc copii pt .viata.dar eu cu toate neajunsurile am terminat un liceu cu diploma de bac..pe vremea cand se invata. Am intrat la Facultate ,,,la drept dar datorita neajunsurilor pecuniare a trebuit sa suspend anul si sa imi ajut familia.dar cu pensia de boala as fii avut 32 ani si cateva luni. deci in septembrie 20013 dupa multe incercari am iesit in pensie sociala ,,,culmea
Problema este alta la care vroiam sa ajung.in 2009 aprilie ar fii trebuit sa ies in pensia de drept,dar ce sa fac??asta e.pot demonstra ca am avut vechime suficient ca sa ies in pensie .ar fii fost doar 25 ani si 3 luni pe vechea lege ,dar a intervenit una care a numarat cum a vrut si a aparut legea ei.dau detalii pentru ceea ce zic si confirm cu acte.Am urmat 3 ani scoala profesionala de ucenicie la locul de munca .este scris in cartea de munca si am mai lucrat 2 ani si o luna,,,deci 2 ani si o luna de grupa a doua si cu 3 ani de scoala scrisa pe cartea de munca tot de grupa a 2-a. ar fii 5 ani si o luna de grupa a doua.am lucrat la alt loc de munca 7 ani si cateva luni de grupa a 1-a si dupa aceea inca 9 ani de grupa a 2-a.nepunandu-se scoala profesionala de 3 ani ,am ramas cu 11 ani de grupa a 2-a.Deci 7 ani de grupa a 1-a si cu 11 ani de grupa 2-a la per total cumulat ar fii 18 ani si 7 luni de grupe si cu somajul 9 luni ar fii 19 ani.si cu tot cu grupe sunt 25 ani si 4 luni.nu as fii putut sa ies in pensie la drept in 2009 aprilie??? uitati-va la legea 19 cu tot cu tabelul nr 5....din 2006 am avut pensie de boala pana in 2013 septembrie.cand am tot contestat dar fara rost.Demonstrand ca pana in 2009 aveam suficienti ani ca sa ies la vechea pensie ,,,la drept.nu social.voi incerca mai departe.intre timp am nascut si crescut 6 copii ,,toti au terminat un liceu,,va dati seama ca nu eram analfabeta..ca sa nu imi pregatesc copii pt .viata.dar eu cu toate neajunsurile am terminat un liceu cu diploma de bac..pe vremea cand se invata. Am intrat la Facultate ,,,la drept dar datorita neajunsurilor pecuniare a trebuit sa suspend anul si sa imi ajut familia.dar cu pensia de boala as fii avut 32 ani si cateva luni. deci in septembrie 20013 dupa multe incercari am iesit in pensie sociala ,,,culmea
multumesc de raspuns
Am intrat aici la dumneavoastra pe site .Nu ma asteptam sa primesc raspuns atat de repede.deci va sustin si sunt interesata in continuare de subiecte care ma framanta.