avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate pianino

Activitate pianino

Buna! In 2005, am fost chemati la primarie sa depunem certificat de mostenitor deoarece tatal nostru a decedat si conform legii1/2000 se acordau despagubiri pentru un teren arabil.Cand am depus certificatul de mostenitor ,am intrebat daca este necesar ca noi sa mai facem cerere si ni s-a spus ca nu este necesar deoarece a fost facuta de tatal nostru.In 2006 am depus la cererea lor alte acte, de fapt, aceleasi acte dar probabil, le doreau reinoite.Anul acesta, am primit o alta adresa in care ni se cere pe langa actele de stare civila si cererea de reconstituire formulata de tatal nostru.Noi nu avem aceasta cerere ca pe atunci la acea primaria se purta<lasa cererea ca o inregisram noi>,de fapt si cand am depus actele in anii 2005 si 2006 tot fara numar de inregistrare s-a depus.Cum putem demonstra acum, ca acea cerere a fost depusa, daca noi nu avem decat comunicarea din 2005 prin care ni se facea cunoscut ca avem dreptul la despagubiri in calitate de mostenitori ai tatalui nostru. Daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns,va multumesc
Discuție plangere penala
Buna ziua!As dori sa stiu daca se poate face plangere penala impotriva administratorului sau a presedintelui de asociatie proprietari, pe motivul ca nu pun in executare o sentinta judecatoreasca? Pentru executare silita ,pot fi executate incasarile pentru plata utilitatilor?Va multumesc















Buna seara! Va rog,spuneti-mi daca este posibil sa -ti recuperezi onorariul avocatului numai pe baza chitantei, daca aceasta suma nu a fost mentionata in hotararea judecatoreasca?Avocatul mi-a spus ca se poate daca ajung la o intelegere cu cei de la asociatie,daca nu, cu ajutorul executorului judecatoresc. In hotararea judecatoreasca este mentionata c/v reparatiei ,taxa judiciara de timbru,timbru judiciar,onorariul expert si taxa notificare.Va multumesc
Buna seara.As dori sa stiu si eu cat dureaza aprobarea unei cererii de investire a hotararii judecatoresti?Va multumesc
Buna ziua!Am primit hotararea judecatoreasca pe 23 dec. 2011 cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare.Se mai pot incadra in termen, pentru recurs, partea pirita?Si care este cauza pentru care mai sunt in termen,atata timp cat durata era de 15 zile? Este vorba de un proces cu Asociatia de locatari


Răspuns la discuția Recuperare Cheltuieli
cazacuioana a scris:

Nu mai puteti recupera daca nu s-a depus chitanta . Dra nu e de ajuns ca ati castigat procesul ?


Dv. aplicati legea?
Răspuns la discuția Recuperare Cheltuieli
multumesc!Daca nu as fi dat in plus (pe langa onorariul avocatului, inca jumatate) nu as mai fi vrut cheltuielile de judecata si daca nu mi se specifica ca le recuperez.


Alimanescu George a scris:

Cereti chitanta avocatului dvs., apoi formulati recurs impotriva sentintei pe problema cheltuielilor de judecata. Depuneti chitanta la dosar in recurs.
Mai puteti si sa faceti o noua cerere de chemare in judecata pentru obligarea Asociatiei la plata cheltuielilor de judecata, insa in acest caz va trebui sa platiti taxa judiciara de timbru.


Va multumesc pentru sfat
Buna seara!As dori si eu sa ma indrumati pentru recuperarea cheltuielilor privind onorariul avocatului.Am avut un proces cu asociatia de proprietari pentru recuperarea cheltuielilor efectuate pentru reparatia acoperisului(numai parte de deasupra apartamentului meu).De curand s-a dat hotararea judecatoreasca(actele nu mi-au parvenit,am inteles ca mai dureaza)in care mi s-a acceptat cauza si s-a hotarat recuperarea cheltuielilor privind reparatia,taxa de timbru si c/v expertiza.Chitanta cu c/v onorariu avocat nefiind depusa de acesta, nu este cuprinsa in cheltuieli de judecata.Mentionez ca onorariul l-am achitat din vara anului 2010 si nu mi s-a dat chitanta.Va multumesc