avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate ovialex

Activitate ovialex

Nu știu cum sta treabă dar eu am făcut partajul la notar și acolo am discutat și despre dorința mea de ai ieși de pe contract. A fost și dorința fostei soții.
Primul răspuns al băncii a fost. ,, Puteți face partajul dar nu suntem de acord sa fiu scos de pe contract.
Notarul a fost sigur că răspunsul bănci va fi favorabil dar eu am știut din surse sigure că va fi nu. De ce sa se lege banca la cap daca nu o doare....
Cred că vom ajunge in tribunal. Eu nu am nici o pretenție financiara .
In anul 2020 am divorțat și să făcut partajul .
In urma înțelegerii am convenit că eu sa renunțe la partea mea din apartament.
In urma a doua cereri la Banca Raiffeisen făcute de fosta că ea sa rămână pe contractul de credit răspunsul a fost Nu.va încadrați cu salariul.cel puțin așa mi sa comunicat de fosta soție.
Întrebare este daca eu rămânând pe contractul de credit mai am ceva putere asupra lui. Știu că obligații de plată în caz de ceva am.
Eu pot forța vindere lui și achitarea creditului? Am nevoie de acordul ei sau doar prin Judecătorie.
Eu nu am nici o pretenție doar sa fiu scos de pe contract.
Și fosta sotie nu dorește să vândă apartamentul dar nici eu sa stau legat de ceva ce nu beneficiez.
Va mulțumesc.
Răspuns la discuția Divorț și partaj
Am fost la un mediator și nu ia plăcut de el pt că ia explicat că motivele divorțului sunt absolut jenante... Cu privire la partaj a explicat că cel mai elegant e sa ne înțelegem amiabil. Ea vrea sa divorțăm și să stăm în apartament ca doi colegi fara partaj. Că nu are bani pt mediator, pt partaj și pt sultă.
Buna ziua. Sunt căsătorit legal de 7 ani dar stăm împreună de 17. Avem un copil minor . Că multe familii sa ajuns și la noi la problema divorțului. Cu divorțul sa zicem că ne-am înțeles. Problema e că soția nu vrea sa facem partajul. Avem un apartament luat prin prima casa și lucruri prin casa. Soția dorește să rămână în apartament și eu sunt de acord să rămână cu condiția să mă scoată de pe contractul de credit. Și să plătească o sultă stiu că trebuie acordul bănci cu condiția să aducă un codebitor sau salariul ei sa acopere rata Ce a ce e mai greu că nu are bani O pot obliga sa facem partajul?
Răspuns la discuția Incapacitate de munca
sa intamplat in felu urmator, am avut o discutie cu el dar nu neam certat si la un moment dat el a venit la mine si a incercat sa ma ridice in brate si ma prins sucit si cand ma strans am simtit cum sa rupt ceva la piept,dupa analize ...precizez ca a mai facut asa cu o colega pe care a stranso pana aproape a lesinat
Răspuns la discuția Incapacitate de munca
chiar nu se poate face nimic?eu vreau doar sami recuperez banii pe care iam pierdut(si nu sunt putini). medicul la care am fost a zis ca in germania ce mia facut colegul se numeste vatamare corporala, chiar daca a inceput de la o gluma, nu e nici o scuza sa rupi oasele la cineva
am si eu o problema,eu lucrez in germania si am avut un accident,la servici un coleg a vrut sa faca o gluma cu mine si dintr-o joaca a reusit sa imi fractureze sternu, am si acte de la medicul din germania care mia si recomandat sa stau cateva zile in spital,eu am avut de la coleg pretenti a sa-mi plateasca drumul pana in romania si pt fiecare zi cat stau acasa 10 euro, precizez ca trebuie sa stau 3 saptamani,colegul meu a spus ca nul intereseaza ca el nu e vinovat,ce se poate face in cazul de fata,va multumesc