avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Franciza

Activitate Franciza

Da, 40% din suma
Cerere de notificare semnare contract vanzare-cumparare prin instanta.
Buna ziua,
In 25 Martie 2021 am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare pentru un apartament de 2 camere + loc de parcare.
Apartamentul trebuia sa fie gata in decembrie 2021 cnf.promisiunii bilaterale.
De atunci am mai semnat 4 contracte aditionale, ultimul a expirat pe 20.10.2022, iar dezvoltatorul nu doreste sa finalizam vanzarea pe motiv ca mai doreste bani de la mine in plus decat ce este scris in contract.
De mentionat ca in contract nu exista nicio clauza care spune ca s-ar putea modifica pretul in functie de scumpiri materiale, etc.
Doresc sa-i trimit notificare de semnare contract prin instanta. Va rog sa ma ajutati cu un model de cerere si care ar fi pasii.

Multumesc anticipat.
Buna ziua,
In 25 Martie 2021 am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare pentru un apartament de 2 camere cu o suprafata utila de ~62 m la pretul de 72000 euro cu TVA 5% inclus.
Ulterior, m-am gandit ca doresc si loc de parcare, asa ca, pe 2 Iunie 2021, am incheiat un act aditional in care am marit pretul locuintei pentru ca am inclus si un loc de parcare subteran. Pretul total fiind de 79000 euro inclus TVA 5%. apartament + loc de parcare.
Peste o saptamana ar trebui sa semnez contractul final de vanzare cumparare, dar dezvoltatorul imi spune ca trebuie sa separam locul de parcare de apartament in 2 contracte separate, deoarece a fost el si s-a interesat la ANAF si trebuie sa vanda locul de parcare cu TVA de 19%.

Doresc sa stiu daca la suma de 79000 EURO cat este totalul pentru locul de parcare si apartament, pot sa cumpar locul de parcare cu TVA 5% asa cum ese deja prevazut intr-un act aditional incheiat la notar.

Multumesc,
Am inteles , dar as putea avea castig in aceste conditii?
A fost avalizat , dar nu de mine . Am avut o franciza si a fost avalizat de cei de la franciza
Buna ziua,
Am avut o cafenea pe care am inchis-o pentru ca nu a functionat . In contractul chiriei spatiului era stipulat ca trebuie sa-i anunt cu 3 luni inainte sa plec si daca ei nu gasesc alti chiriasi, trebuie sa le platesc in continuare chiria in valoare de 1100 Euro / luna . Am plecat imediat cum au gasit alti chiriasi , destul de repede , aprox.2-3 saptamani . Mi-au spus ca trebuie sa platesc chiria pe toata luna , chiar daca ei au gasit alti chiriasi si eu am parasit spatiul . le-am achitat aproape jumatate din suma plus utilitatile si mi-au mai ramas de platit 2500 ron . M-au dat in judecata pentru acesti bani si vor sa le dau 10000 ron cu penalitati. Mentionez ca eu am radiat firma , dar le-am lasat garantie bilete la ordin, bani pe care nu au avut de unde sa-i recuepreze, contul fiind pe 0 . Doresc sa stiu daca pot avea castig de cauza in conditiile in care firma nu mai exista.
Multumesc,
Buna ziua ,
Am o cafenea si functionez sub contract de franciza , vreau sa inchid afacerea si automat sa reziliez si contractul . Francizorul nu este de acord si sustine ca trebuie sa platesc penalitati. Daca acest contract de franciza nu este semnat efectiv de niciuna dintre parti se considera valabil? Intr-adevar am functionat pe numele lor si am respectat toate regulile , am platit facturi , doar ca s-a omis semnarea contractului .