avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate doreludandan

Activitate doreludandan

Daca avocata a ajuns judecatoare si a renuntat la client ,eu ca client mai pot rcupera din onorariu.
Pot introduce proces de uzucapiune daca vecina a deschis proces de granituire.
Cum se stabileste pretul terenului pt.taxa judiciara de timbru.
Discuție Taxa de timbru
Detin un teren de 1870 mp, din care 1520 sunt ai mei, iar restul de 350 apar pe numele matusii, care nu a avut copii si care nu a ingrijit acest teren niciodata, doar ca apare pe CF. Vreau sa deschid proces de uzucapiune pt partea matusii. Imi puteti explica cum se calculeaza taxa de timbru? Se calculeaza doar pt partea matusii sau pt tot terenul?
Discuție Proces
Poate un parat intr-un proces sa deschida in acelasi timp un proces nou? Sau trebuie paratul sa astepte pana se termina procesul, ca sa poata deschide altul?
Pot, dupa 23 de ani, sa atac testamentul matusii mele?
In 2006 am facut succesiunea dupa tatal meu eu detinind o cota de 1/1,dar pe extrasul cf apar inpreuna cu o matusa decedata care are o cota de 3/16 mostenita dupa bunicul meu succesiune facuta in 1975 de bunica mea.Mentionez ca in tot acest timp impozitul si intretinerea locuintei si terenului a fost facuta de mama mea si eu din 2006,pot sa invoc uzucapiunea
In 2006 am facut succesiunea dupa tatal meu eu detinind o cota de 1/1,dar pe extrasul cf apar inpreuna cu o matusa decedata care are o cota de 3/16 mostenita dupa bunicul meu succesiune facuta in 1975 de bunica mea.Mentionez ca in tot acest timp impozitul si intretinerea locuintei si terenului a fost facuta de mama mea si eu din 2006,pot sa invoc uzucapiunea
Răspuns la discuția granituirea terenului vecinei
Carmen Petrescu a scris:

Nu s-a facut succesiunea de pe urma matusii decedate ?

Răspuns la discuția granituirea terenului vecinei
nu