avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate elizacristina

Activitate elizacristina

Răspuns la discuția Pilonul II - IT
Buna ziua,
Cota redusa (21.25%) se aplica la suma de 10 000 lei iar pt diferenta de pana la 15000 se aplica cota de 25%.
CIM in Romania cu clauza de telemunca si domiciliu angajat in Stockholm.
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze angajatorul in cazul in care salariatul solicita sa lucreze din alta tara?
Buna ziua,
Va sugerez sa faceti o decizie interna de revocare a suspendarii in care sa precizati articolul corect. In Revisal nu se mai poate face nimic daca ati incetat suspendarea.
Daca doriti se poate face si online. Solicitati furnizorului sa va trimita instructiunile, dureaza cateva minute, iar tokenul ajunge prin curier in cateva zile. Eu am apelat la Certsign si am fost foarte multumita.
Răspuns la discuția DISTRIBUIRE SUME POPRIRI
Buna ziua,
Impartiti suma in parti egale.
Ati avut alt angajator pana la 11.01.2023?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Incetarea se face cu art. 56 alin.1, lit c): la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, cu caracter excepţional, pentru salariata care optează în scris pentru continuarea executării contractului individual de muncă, în termen de 30 de zile calendaristice anterior împlinirii condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la vârsta de 65 de ani; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare; la data comunicării deciziei medicale asupra capacităţii de muncă în cazul invalidităţii de gradul I sau II;
Răspuns la discuția ANGAJATOR PERSOANA FIZICA
Multumesc!
ANGAJATOR PERSOANA FIZICA
Care sunt pasii pentru a face o angajare ca persoana fizica? Este nevoie de Revisal ca la persoanele juridice?
Multumesc!