avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate manea_georgy2006

Activitate manea_georgy2006

Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare..
Multunesc tuturor pentru sfaturi!
Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Locuim in fapt aici din 2003 de camd ne-am casatorit .Sotul are toate actele intabulare ,pe numele lui ,in cartea funciara trecut tot el din 2001.Aici ne-am crescut copii .Noi am bagat ,gaze ,apa ,canalizare .Ce nu stiu este daca cerem aceasta prescriptie inainte de a se incepe actiunea in judecata sau nu.Sa fim cu un pas inaintea lor.

Editat de admin: Nu mai postați prin citarea integrală a mesajului anterior, vă rog, îngreunați citirea topicului. Apăsați pe Răspunde. Mulțumesc.
Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare..
Deocamdata a fost chemata singura sora care mai traieste din coii ,la avocat.Aceasta a fost reprezentata tot de un avocat.Saptamana viitoare asteptam verdictul de la acel avocat.De aceea am si pus intrebarea .Daca se ajunge in instanta e clar ca vom apela la un avocat.Doar ca dupa 22 de ani de stat in acea casa ,o cumperi ,investesti tot ce ai si vine cineva si te da afara pe simplul fapt ca tu de buna credinta,tanar fiind ai vrut sa iti cumperi locusorul tau unde sa iti intemeiezi o familie si nu ai facut arborele genealogic inainte.Eu din partea tatalui meu ,mort cand eu aveam 5 ani nu am vazut nimic.Acesta detinea o casa in care locuia sora lui si terenul de la camp.La 18 ani au zis ca imi vor trece terenul pe numele meu pentru ca eram minora.Ajunsa la majorat am fost la ei si mi-am cerut dreptul ,sau facut ca ploua.Dupa casatorie am fost la primarie ,macar de teren sa am parte ,vandusera tot iar la tata au scris ca nu avea copii.Si cei care au vabdut au murit si ei.Ce mai pot sa le cer mortilor.Poate doar sa le zic odihneascase in pace.Nu o sa ma duc peste oamenii aceia fara vreo vina sa le mai fac rau.
Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare..
Nu .El era foarte tanar iar acestia nu tineau legatura cu familia.Fratele matusii era mort din cate am vazut acum in acte cu mult timp de a se naste sotul meu .Nu locuiau in acelasi sat nu se vizitau.El a plecat de acasa la 17 ani si a muncit.O stia pe matusa care a locuit in acea casa inca dinainte de a se naste el.Cand s-a intors din strainatate iau propus sa cumpere casa si sa ii lase pana la moarte sa locuiasca acolo.Gandind ca poate pe viitor ii va prinde bine cand isi va intemeia o famile a acceptat si au facut la notar toate actele in regula .Avea ceva bani stransi de cand lucrase afara asa ca o investitie nu era o idee rea.Noi ne-am casatorit la doi ani dupa ce a cumparat acea casa .Nu il interesai pe el atinci la 20 de ani sa faca arborele genealogic ,mai ales ca nu ii cunostea nu erau figuri prezente in familie.Era fratele bunicii nu al mamei.Din cate n-i s-a spus acum acesta a plecat de mult din acea casa si a murit de tanar din ce am citit in citatia respectiva in 1964 sotul e nascut 79 .
Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare..
Ei cer !1/2 din propietatea noastra.Si da,sotul chiar a cumparat cu bani cu totul in regula casa.El nici macar nu ii cunoaste pe respectivii .Acum a aflat de ei.Mai cer jumatate din terenul din camp.Acela a fost impartit de la primarie cand s-au facut retrocedarile celor trei surori.Doar acestea au facut cerere de retrocedare ,parintii fiind decedati.Cei in cauza nu ar fi vrut ca ii deranja la munca acel teren .Asa povestesc acum cei care cunosc situatia.Eu nu eram in familie pe atunci iar sotul meu era prea tanar ca sa il intereseze aceste aspecte .Din cate stiu el a plecat devreme de acasa de la parinti ,ba chiar era plecat in afara tarii.La intoarcere a cumparat casa.Terenul e la una din fete ,singura care mai traieste si are 94 de ani.Pe noi ca familie nu ne intereseaza situatia terenului ci protejarea investitiilor noastre,pentru ca noi am investit foarte mult in aceasta propietate.pentru ca atunci cand esti de buna credinta ,ti-ai cumparat ceva investesti pentru confortul tau .Sunt 22 de ani de mumca bagati in acea casa.

Buna ziua.Avem o mica problema si nu stiu daca sa dorm linistita sau nu.Sotul meu a cumparat casa unei matuse cu contract de vanzare cumparare inainte de casatorie.Problema este ca aceasta matusa a dobandit casa si terenul printr-un act de mostenitor ,doua din surori au dat semnatura ca ii cedeaza ei partea.Dar se pare ca mai exista un frate care murise si care avea mostenitori care nu au luat parte la acea dezbatere.Noi nu avem de unde sa stim intelegerile lor .Sunt decedati cei in cauza.Actul a fost in regula cu banii dati in fata notarului ,autentificat.Noi am facut o noua casa pe acest teren ,cu acte in regula.Acestia cer acum parte din casa si din teren.Se poate anula contractul de vanzare cumparare facut acum 23 de ani?Pe langa mai exista 3 ha de teren ale acelei matusi la care s-a dezbatut masa succesorala dupa moartea acesteia ,iar bunica sotului a primit acele trei ha.Ce poate cere fata decedatului in istanta?Vrea jumatate din propietatea noastra si jumatate din tot terenul de la camp..
Discuție Amenda minor
Buna ziua. detin un exemplar de Malamut frumos si foarte cuminte.Zilele trecute baiatul meu de 17 ani l-a scos ca deobicei pe campul din apropiere impreuna cu alte doua exemplare de acelasi fel ale vecinului.Ei se joaca tot timpul impreuna.Numai ca la noi la tara mai sunt si nebuni care noaptea isi lasa animalele,si aici ma refer la capre ,oi si alte oratanii nesupravegheate pe camp.Al meu a fost cuminte si ascultator ca deobicei dar celelate doua doar au fugarit o capra .Acum am primit amenda conform ord 55 ca nu purta botnita cainele si ca nu este inregistrat la politia locala.Din cate stiu aceasta rasa nu este trecuta in categoria cainilor agresivi.Al meu nu a agresat pe nimeni are carnet de sanatate,vaccinuri la zi ,este inregistrat la asociatia cainologica si este purtat in lesa.Politia s-a prezentat si a luat datele baiatului pe un carnetel dupa care a plecat.Asta s-a intamplat la cateva zile dupa incident.A sosit si procesul verbal pe care l-au trimis prin posta si lasat la o vecina in varsta care a semnat pentru el.In acesta baiatul este amendat conform art 18 lit a si lit c.Adica a fugarit o capra cainele desi el nu a facut nimic celelte exemplare au fugarit-o si ca nu il am inregistrat la politie .Cainele meu nu face parte din categoria cainilor agresivi sau de lupta de la art 1 alin a si b poate fi incadrat in cel mai rau caz la art 2 alin 1 ceea ce legea nu stipuleaza ca trebuie inregistrat la politie.pentru prima contraventie amenda este intre 100 si 500 de lei deci el fiind minor trebuia sa primeasca intre 50 si 250 de lei si nu 750.As vrea sa contest aceasta amenda.credeti ca am sanse.Si inca o mentiune ,capra a fost doar stresata nu muscata deci nici pagube nu exista. Si inca ceva ,pe procesul verbal nu este trecut numele meu cnp adresa si nici adresa completa a lui.
Răspuns la discuția Am urgent nevoie de ajutor
Multumesc mult pentru ajutor
Bunica mea este venita din Bulgaria mai exact din Bazargic unde au lasat casa si au venit in Constanta in urma colonizarii impreuna cu parintii si fratii.Am depus un dosar pentru a fii despagubiti deoarece aici nu au primit nimic la schimb.In urma cu o saptamana am primit o scrisoare prin care ni se mai cer niste acte .O parte din ele le avem dar sunt doua care nu stiu ce inseamna si de unde le pot procura ca sa definitivam dosarul depus conform legii nr. 9 / 1998 si 97 / 2005
-Copia titlului de propietate eliberat in temeiul legilor 18/1991 , 169 / 1997 , 1 / 2000 pentru reconstituirea dreptului de propietate asupra terenurilor provenite de la autor
Mentionez ca ei nu au detinut decat o casa cu terenul aferent si nu au avut terenuri agricole iar actul de propietate l-au lasat acolo la bulgari.
-Certificatul de calitate de mostenitor dupa autor
Aceasta inseamna ca trebuie dezbatuta o masa succesorala intre mostenitori?
Cine ma poate ajuta in acest caz sau la cine sa ma adresez?
Luand in calcul lunile anterioare nasterii copilului se incadreaza pentru ca a lucrat nu 12 luni ci 7 ani fara intrerupere pe cartea de munca problema era daca are dreptul sa ia el indemnizatia daca eu am luat-o timp de 5 luni dupa care am renuntat intorcandu-ma la serviciu .De cand avea fata 7 luni nu a mai lucrat cu carte de munca nu pentru ca nu a vrut nu i-a inregistrat patronul contractul de aceea vrea sa plece si sa ia indemnizatia.