avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1297 soluții astăzi
Forum Activitate marko

Activitate marko

Buna ziua.Sotia mea are o masina pe numele ei,dar care o foloseste fostul sot.Au divortat la notar iar partajul nu a fost facut deoarece la momentul acela fostul sot a zis ca se vor intelege si nu mai este nevoie de partaj la notar sau la judecatorie.Intre timp acesta nu mai este de acord cu nimc in legatura cu partajul,folosind in continuare masina.Acum sotia mea are alt nume si alta adresa decat cea din talonul si cartea tehnica a masinii.Actele trebuiesc schimbate,dar fostul sot nu vrea sa dea talonul.Intrebarea mea este urmatoarea:el poate circula in continuare cu masina,cu talonul pe care este vechiul nume, daca sotia mea,"proprietarul masinii",si-a schimbat numele si adresa???

Va multumesc.
Răspuns la discuția accident cu vatamare
Va multumesc frumos!!!
Buna ziua.As avea si eu o intrebare in legatura cu un accident care a avut loc pe 9 iulie 2009.Atunci am accidentat un copil care a sarit brusc in fata masinii,accidentul avand loc pe o straduta putin circulata......mentionez ca mama acestuia se afla pe partea opusa a strazii si acesta a vrut sa fuga spre ea fara sa se asigure.Din accident copilul sa ales cu o fractura de femur,iar masina nu a avut nici o avarie,viteza fiind de 40 km/h.In spital a stat 4 zile(deoarece a fost si weekend),si ia fost pusa o tija ca sa ajute la sudarea corecta a osului.Eu m-am inteles cu tatal copilului,acesta mergand la politie si declarand ca nu are nici o pretentie, si ca nu se va duce la IML pt. certificat medical.De la acea data nu am mai primit nici un raspuns de la Politia rutiera,si asa vrea sa va rog daca puteti sa-mi spuneti cum asa putea sa aflu ce sa intamplat cu dosarul meu,si daca exista un termen legal pe aceasta tema.Va multumesc!
Răspuns la discuția accident cu vatamare
In primul rand va multumesc pentru raspuns.....iar ca proces verbal eu nu am primit nici un exemplar,si nici dovada de reparatie deoarece nu au rezultat avarii.Acum 5 minuate am sunat la Udriste sa mai intreb o data daca trebuia sa primesc un proces verbal si cineva de acolo de la relatii mi'a spus ca nu terbuia sa primesc nimic si ca,asa cum am spus in celalalt mesaj,daca este nevoie o sa ma mai cheme colegii dansului.Eu in ziua accidentului am depus o plangere si la sectia de plitie de sector impotriva parintilor pentru amenintari si pentru ultraj(au spart parbrizul masinii cu pumnul).
Răspuns la discuția accident cu vatamare
Multumesc mult pentru raspuns !!
Buna ziua.....intr-o zi mergand pe o straduta cu o viteza de aprox 40 km/h,din spatele unor masini parcate a sarit brusc un copil incercand sa traverseza pe partea opusa a strazii catre mama lui.Am franat brusc ,am tras de volan dar din pacate l-am acrosat cu coltul din dreapta al spoilerului(mentionez ca eram la volanul unui autoturism Tico).Nu am parasit locul accidentului,nu am consumat bauturi alcoolice,nu era trecere de pietoni.Copilul am inteles de la politist ca are o fractura de femur si are piciorul in ghips.Dupa ce am dat declaratia la politie,acestia mi-au inapoiat actele masinii,si permisul auto si mi-au spus ca peste 2-3 luni o sa mi revin pebtru o declaratie.As vrea sa-mi spuneti,in acezt caz conform legii care sunt riscurile la care sunt expus......adica se poate intocmi dosar penal....sau se suspenda permisul????Va multumesc!!!
Răspuns la discuția succesiune
:)..multumesc
Răspuns la discuția succesiune
si daca se poate sa va mai deranjez cu o intrebare.......eu am decat actul de vanzare cumparare de pe casa.....ex.250m...cum se facea inainte de revolutie....pe restul pamantului din curte exista doar inregistrarea de la primarie......inainte de a merge la notar trebuiesc facute masuratori si obtinute anumite acte pe restul de pamant ?????.....multumesc inca o data!!!
Răspuns la discuția succesiune
:)...va multumesc frumos...
Discuție succesiune
buna ziua...ma numesc Luca si am si eu o intrebare.....ambii parinti sunt decedati,iar eu sunt unicul mostenitor....exista si alta procedura ,sau este obligatorie deschiderea unei succesiuni????...va multumesc....:)