Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare nume si adresa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare nume si adresa

Buna ziua.Sotia mea are o masina pe numele ei,dar care o foloseste fostul sot.Au divortat la notar iar partajul nu a fost facut deoarece la momentul acela fostul sot a zis ca se vor intelege si nu mai este nevoie de partaj la notar sau la judecatorie.Intre timp acesta nu mai este de acord cu nimc in legatura cu partajul,folosind in continuare masina.Acum sotia mea are alt nume si alta adresa decat cea din talonul si cartea tehnica a masinii.Actele trebuiesc schimbate,dar fostul sot nu vrea sa dea talonul.Intrebarea mea este urmatoarea:el poate circula in continuare cu masina,cu talonul pe care este vechiul nume, daca sotia mea,"proprietarul masinii",si-a schimbat numele si adresa???

Va multumesc.
Legal nu poate circula intrucat nu are o procura de la proprietara autoturismului. Insa practic, in cazul in care politia il opreste nu pateste nimic pentru ca pe actele autoturismului figureaza numele de familie al proprietarului care este identic cu cel al persoanei care conduce autoturismul. Politia rutiera nu stie ca proprietarul autoturismului si conducatorul acestuia nu mai sunt soti, fiind divortati