avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 372 soluții astăzi
Forum Activitate Sunrunner

Activitate Sunrunner

Va multumesc! :-)
N-a mai facut nimic pentru moment. A chemat-o managerul institutiei si a primit o mustruluiala pentru incompetenta ei pe plan profesional.
Deocamdata i-a pierit cheful sa mai faca referate subordonatilor.
Va doresc toate cele bune!
Astazi, sefa a observat ca nu m-am conformat si am semnat cu negru in continuare si m-a amenintat prin intermediul unei colege ca imi va face referat pe tema asta.
Vorba unui om de presa celebru: "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".
In Romania abuzul sau excesul de putere e la el acasa. Astept sa vad daca chiar o face si daca voi primi si vreo sanctiune pentru asa ceva.
Mentionez ca ieri sefa asta a muscat la propriu o colega de mana de ciuda ca nu i-a indeplinit rapid (din motive tehnice) una dintre cerinte.
Si vine controlul de la ITM si se rezolva.
Fascinant!
Dar daca va casatoriti si va pastrati numele de fata? Daca nu figurati la el in acte cu acelasi nume de familie, oare asa nu accepta sa va casatoriti?
Si eu am trecut printr-o situatie in care timp de 3 luni mie si altor colegi ni s-a ingradit accesul la locul de munca. Am angajat un avocat care ne-a consiliat, astfel incat ne prezentam zilnic la serviciu si intocmeam procese verbale prin care dovedeam faptul ca am fost prezenti si ca nu ni se permite accesul si le trimiteam prin fax la directia institutiei respective. Am facut si noi sesizari la ITM. Am actionat institutia in judecata, am castigat, am fost reancadrati la locul de munca si au fost obligati sa ne plateasca si salariile pe cele 3 luni. Deci, se poate! :-)
Spre exemplu, unei colege i-au adus completari la fisa postului, prin care este obligata sa fie loctiitoarea sefei de sectie, in toate cazurile in care aceasta lipseste (fara insa a i se acorda si indemnizatia de conducere pe perioada in care indeplineste aceasta functie) si deasemenea, i-au adaugat si functia de responsabilul calitatii (tot fara a i se acorda vreun spor la salariu) pe langa obligatiile pe care le avea deja. Sefa sta in concediu (strategic, chiar in perioadele in care ar trebui sa ia decizii importante, fugind astfel de raspundere) si primeste si sporul, iar loctiitoarea e pusa in situatia sa decida in locul ei si sa isi asume raspunderea.
A semnat fisa postului modificata, fara sa conteste nimic, de teama unor sanctiuni care sa duca la desfacerea contractului de munca.
Peste tot este cate o nuanta, ce-i drept. Si Basescu ne-a spus ca daca nu ne convine cum suntem platiti in Romania, suntem liberi sa parasim tara. Aceasta modificare fara consimtamantul angajatului poate fi si o portita catre abuzul de putere si fortarea persoanelor incomode sa paraseasca locul respectiv de munca.
Angajatorul poate modifica si/sau completa fisa postului salariatului, in timpul executarii contractului de munca, fara consimtamantul salariatului?
Dupa regulamentul intern al angajatorului meu, cica da. Este legal?
Va multumesc!
Va gasiti cumva intr-o situatie de incompatibilitate care sa duca la un conflict de interese? Adica, ceva de genul: dvs. trebuie sa faceti audit sotului sau invers?
Ok, multumesc.
In regulamentul intern nu se precizeaza cu ce culoare sa semnezi condica, se spune doar ca ai obligatia sa o semnezi.
Asa e cand unii sefi au nervi, cauta cate ceva cu care sa te "agatze".
O zi buna!