avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate Gabrielmarian1986

Activitate Gabrielmarian1986

Da. Ordinul 1474 din 6 mai 2011. C.14

Cornel Vasile a scris:

Daca v-ati judecat o data pe acest subiect, nu mai puteti promova o alta actiune cu acelasi obiect.

mai 2015 - aprilie 2017 era perioada eligibila pentru dvs.

Din ce spuneti dvs. numai in perioada mai - decembrie 2015, ati realizat venituri ... in restul nu.

Ati invocat si Ordinul 1474/2011 ?
[ link extern ] -

După ce am cerut sfatul pe avocat .net despre situația mea în care mi-a fost respins dosarul de indemnizație creștere copil, am primit raspuns favorabil în baza Ordinului 1474 din 6 mai 2011, punctul C 14. Am făcut contestație si mi-a fost respinsă. Am dat în judecată si am pierdut. Am făcut recurs si am pierdut. Situația mea era urmatoarea: 9 aprilie 2017 s-a născut copilul. P.F.A activ în perioada 2014- iunie 2016. Ultimul venit în decembrie 2015. Din acel ordin am dedus că deși nu am avut doar 6 luni de venit ma pot încadra la indemnizația minima. Pot trimite decizia scanată. ..daca mai pot face ceva. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multunesc
Se impart cei 60.000 lei la 12 luni, calculandu-se apoi procentul de 85 la suta, sau ma incadrez la ordinul 1474 pe 2011 cu activitate in care nu am avut venit si primesc minimul de bani.? Întreb pentru ca o sa ma duc sa depun o cerere sa mi se solutioneze dosarul in scris deoarece respingerea mi s-a transmis doar telefonic. Si dupa ce o sa am decizia sa stiu in ce directie sa merg.... ce sa urmaresc.... ce metoda de calcul este cea legala?
Va rog frumos cu doua intrebari daca ma mai puteti ajuta: Cererea de solutionare dosar se depune direct la AJPIS,sau la primarie la asistenta sociala unde am depus dosarul?..... Și a doua intrebare ar fi cum se calculeaza daca in cele 6 luni din 2015 am avut venit de 60.000. lei(600 milioane) si in cele 6 luni din 2016 pana la inchidere nu am avut venit. Se face media, adica 600 ÷ 12= 5000lei (sau suma de plafon maxim)sau ma incadrez la acel ordin 1474 cu indemnizatia primita de un pfa fara venit?. Va multumesc pentru timpul acordat.
Cornel Vasile a scris:

Decizia trebuie sa va fie comunicata de catre cei de la AJPIS. Daca nu, depuneti o cerere in acest sens.

Mi s-a respins dosarul pentru indemnizatie crestere copil pentru ca nu am avut venituri timp de 12 luni (desi PFA-ul era functional ). Dupa ce am pus o intrebare pe avocatnet, mi s-a raspuns ca ma incadrez la ordinul 1474 din 6 mai 2011. Am sunat la doamna functionara si mi s-a raspuns ca ordinul nu mai este in vigoare. Are dreptate sau nu?.
Precizez ca la PFA plateam impozit in functie de venit (Nu aveam un impozit impus anual de ANAF.). Dosarul de indemnizatie copil mi-a fost respins pe motiv ca în anul 2016 nu am avut venit, deși PFA-ul era activ. Situatie: data nasterii copilului: 9 Aprilie 2017 . Momentul închiderii PFA-ului: Iulie 2016.. Din iulie 2015 pana in 31 decembrie 2015 am avut venituri, iar din ianuarie 2016 până în iulie 2016 nu am avut nici un venit. Am gasit in Ordin 1474 din 2011 C. 14. Referitor la persoanele care au fost inregistrate la ANAF. si au avut venituri pe minus. (În 2016).Acolo zice ca aș avea dreptul la 600 lei. ...... Functionara mi-a respins dosarul pe motiv ca in 2016 desi aveam pfa activ nu am avut venit. Eu vreau sa stiu daca are dreptate sau nu. Si daca nu are , cum contest si care ar fi calculul indemnizatiei (600 lei sau se face media venitului din cele aproximativ 6 luni din 2015? Va multumesc mult pentru timpul acordat .. sper sa ma puteti ajuta.
Imi cer scuze pentru ca insist. Va multumesc mult
Oare am avut impozit impus pe tot anul? ...cum scrie in lege?
Dosarul l-am depus acum 7 luni si decizia de respingere mi-a fost spusa prin telefon. Dar reamintesc ca PFA-ul l-am inchis in iunie 2016 .
Multumesc pentru informatii. Cum as putea rezolva aceasta problema. Unde ar trebui sa ma duc?la un avocat?