avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate Ghermanviorica

Activitate Ghermanviorica

Soțul și socrii mei au decedat.Am doi copii .Socrii mei au avut teren dat în folosință ,și apoi dat în proprietate cu legea 18/1991.Titlul de proprietate a fost dat pe numele socrului meu deoarece soacra a decedat în 1982.S a făcut succesiunea în 1982 după soacra mea numai pe imobil deoarece pe terenul de 1000m pătrați se plătea chirie.Socrii mei au avut doi băieți din care unul respectiv soțul meu a decedat în 2003.Socrul meu având titlul de proprietate pe numele lui a vândut toată suprafața de teren reprezentând si terenul de sub casa si 5/8 cota să din imobil la unicul nepot de la celălalt fiu lasandu ne fără o palmă de teren sub cota moștenită.Nepotul ne a dat în judecată pt. Retrocedare imobiliara .Putem recupera cota după soacra deoarece a fost bun comun? Va rog aștept un răspuns ?
Si ...da a fost proprietar împreună cu soacra succesiunea în anul 1982 facandu se numai pe imobil terenul aparținând Statul Roman.Pe noi ne interesează terenul deoarece a fost atribuit în totalitate socrului meu..
Succesiunea s a făcut numai pe imobil după soacra mea moștenitori fiind soțul supraviețuitor ( socrul) si cei doi copii unul dintre ei fiind soțul meu decedat în prezent.(avem2 copii) .Socrul meu decedat după soțul meu (unul din feciori) a făcut act de v- c cu clauză de întreținere și uzufruct viager asupra cotei lui de moștenire dar a vandut tot terenul de 1000 metri pătrați . Acest teren a aparținut Statului Roman dat în folosință pentru familie .Odată cu punerea în posesie legea 18 / 1991 s a eliberat titlul de proprietate numai pe numele socrului meu care l a si vândut împreună cu cota lui parte de moștenire . se poate?
Nu aveam făcută succesiunea .Multumesc
Răspuns la discuția Titlul de proprietate
Am omis să vă spun că eu si băieții mei moștenitori suntem în proces în calitate de pârâți denumire (retrocedare imobiliara ) de către nepotul cu actul de v c cu clauză pt terenul de sub moștenirea noastră.Ce este de făcut ? Va multumesc
Răspuns la discuția Titlul de proprietate
Va mulțumesc.Ați putea să mi spuneți cu ce să încep?
Scrie așa .eu va scriu pe scurt .Eu X vand partea mea de 5/8 imobil si tot terenul lui (nepotul de la celalt fiu)iar restul de 3/8 rămâne proprietatea moștenitorilor menționat cei doi fii dintre care unul a fost soțul meu decedat deje de aproape un an când sa întocmit acel act.Deci în loc să fie menționați copii decedatului este menționat decedatul.Succesiunea după soțul meu eu si copiii am făcut o la 1 an și jumătate după decesul soțului care avea acea cota parte după mamă lui.2003 05 moare soțul meu .2004 04 act de v-c cu clauză unde apare numele soțului decedat iar 2005 03 succesiunea noastră după soțul decedat care apare în act la un an după deces
Va rog dați mi un răspuns.În numele copiilor mei.În anul 1982 a decedat soacra mea la succesiunea socrul meu împreună cu cei doi fii din care unul fiind soțul meu și au primit fiecare cotele parti dar numai din imobil fără teren .Terenul respectiv în acel timp aparținea Statului Roman acordat în folosință familiei . Odată cu legea 18/1991 Titlul de Proprietate a fost acordat exclusiv socrului meu care în anul 2004 l a si vândut împreună cu cota lui parte de moștenire celălalt rămânând fără nici o palmă de teren doar cu cota parte pe imobil. A fost eliberat corect numai pe numele socrului meu titlul ?Va mulțumesc anticipat
Va mulțumesc eu am întrebat deoarece copiii mei sunt nepoți tatăl lor fiind decedat înaintea socrului meu.
Socrul meu văduv fiind actualmente decedat a vandut partea lui de moștenire în contract cu clauză .După decesul socrului 2007 este normal să nu se facă succesiunea .?