avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate Mary2006

Activitate Mary2006

Discuție Amanet
Conform legilor in vigoare, pot lasa la o casa de amanet o masina care este inmatriculata pe numele soacrei mele?
Soacra nu poate veni sa semneze contractul de amanet
Va multumesc!
Răspuns la discuția Impozit
Mulțumesc mult!
Discuție Impozit
Ce taxe si impozite plătește un SRL ( plătitor de TVA), la stat
Ex -dacă am contractat o lucrare cu o valoare de 100 lei , cu cât rămâne societatea , dupa ce-și plătește toate taxele?
Va mulțumesc!
Discuție Vânzare
Sunt intr-o verificare Anaf pe persoana fizica
Apartamentul ce-l dețin este ipotecat la un IFN , care m-au dat in executare
Societatea a cărui acționar sunt are bani să-mi poată cumpara apartamentul sa nu-l pierd la licitație
Teama mea este dacă Anaf ma scoate la plata pe persoana fizica îmi poate anula contractul de v-c dintre mine si societatea mea ?
Discuție Vanzare
Dacă am o casa de amanet si vreau sa vând sau sa schimb aurul rămas in amânat , in Turcia , ce acte trebuiesc făcute pentru a nu avea probleme. Este suficient doar o factura între amanet si cumpărătorul din Turcia sau trebuie sa mai fac si altceva?
Am o casa de amanet si vreau sa vând aurul rămas in Turcia. , deoarece il dau pe tot odată si la un preț mai bun.
Va rog să-mi spune-ți ce acte îmi sunt necesare pentru a putea trece prin vama fără probleme?
Va mulțumesc.
Discuție Cadou
Buna ziua!
In 2011, am primit, de la o persoana din străinătate diferite sume de bani , dar si un imobil in valoare de 600000€,
L-a cumpărat pe numele meu , dar banii necesari cumpărării au fost trimiși in contul unei firme de avocatura si dumnealor au achitat. Separat S-a făcut un contract de uz pe numele cetățeanului străin ce mi-a dat banii , pe o perioada de 10 ani sa beneficieze de o cometa din acel imobil.
Un an mai târziu am vândut imobilul cu tot cu acel contract de uz pe suma de 400000€
Acum a venit ANAF-ul , sa-mi impoziteze acele sume de bani si cei 600000€, cu care a Fast achiziționat imobilul
Este normala aceasta situație?
Cum trebuie sa procedez?
Toti acei bani i-am primit , iar imobilul la fel ,
Am încheiat un antecontract de vânzare cumpărare printr-o agenție imobiliară
Am stabilit să-i dau banii in trei transe lunare
La semnarea antecontractului i-am dat 50000 lei
Luna aceasta ANAF-ul i-a pus sechestru asigurator pe apartament
In acest caz poate sa mi-l mai vândă, sau am pierdut banii?
Va rog , sa ma ajutați cu un răspuns