avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate adina2890

Activitate adina2890

Pentru un serviciu de bar mobil - prestari servicii catering bauturi pentru persoane fizice si juridice, avem inregistrat pe societate cod CAEN: 5630 Baruri si alte activitati de servire a bauturilor si 9329 Alte activitati recreative si distractive n.c.a.
Prestarea serviciilor se face in baza unui contract, atat pentru persoanele fizice, cat si pentru persoanele juridice.
Nu exista o locatie fixa. Barul si dotarile se instaleaza conform contractului, la locatia solicitata de client.
Alcoolul utilizat pentru livrarea serviciului se achizitioneaza per eveniment (nu tinem stocuri), la fel si pentru alte ingrediente (fructe, legume condimente etc.) ce se folosesc pentru realizarea bauturilor.
Ce autorizatii sunt necesare pentru a desfasura o astfel de activitate?
Multumesc!
Buna ziua,
Cum pot sa verific daca un nume de marca este inregistrat la nivel global?
Buna! Daca desfasor o activitate de tip bar mobil, de evenimente si aleg sa ofer cadou produse din tutun, am nevoie sa adaug cod CAEN pentru aceasta activitate?
Răspuns la discuția Refuz garantie produs
Multumesc mult pentru lamuriri!
Buna ziua!

Acum aproximativ 1 an am achizitionat un telefon de la un operator de telefonie mobila. In perioada garantiei aparatul s-a defectat (mufa de incarcare s-a ars datorita unui soc de curent).
Am trimis telefonul in garantie prin operatorul de telefonie mobila.
La scurt timp, service-ul autorizat, m-a contactat pentru a-mi cere acordul de a repara dispozitivul contra sumei de 1782 de lei, pe care mi i-au justificat argumentand ca telefonul trebuie sa iasa din service-ul lor dupa anumite standarde, iar acesta prezinta mai multe defecte, decat cel pentru care am solicitat service-ul prin garantie.
Am refuzat si mi-au trimis aparatul inapoi.

1. Atat timp cat produsul este in garantie si cauza defectarii nu a fost una voita de utilizator, este legat ceea ce au solicitat cei de la service?

2. In cazul in care abordarea lor nu a fost una corecta, institutia careia as putea sa ma adresez este ANPC?

Multumesc!
Buna ziua!

In luna noiembrie am intrat in concediu medical, dupa nastere (cele 126 de zile), timp in care companie in cadrul careia sunt angajata a intrat in insolventa (faliment - s-a deschis procedura generala).
1. In conditiile in care angajatorul nu si-a platit contributiile la CAS, care raman obligatiile lui, in conditiile date, in ceea ce priveste plata concediului medical?
2. In aceleasi conditii de mai sus, cum voi fi afectata in aprobarea dosarului de obtinere a indemnizatiei de crestere copil?
3. La finalul concediului de crestere copil, care va fi statulul meu ca angajat, in conditiile in care firma nu va mai exista? Mentionez ca celorlalti angajat li s-au incheiat contracte noi de munca, pe o alta firma, eu fiind singurul angajat ramas in companie.

Mentionez ca am realizat venituri in ultimele 12 luni.

Apreciez orice raspuns care ma va ajuta sa-mi inteleg situatia.

Multumesc!