avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Coritnuza1

Activitate Coritnuza1

Am si eu o problema si nu stiu ce sa fac in aceasta situatie...poate ma ajuta si pe mine cineva:Pana azi am lucrat la o firmă privată.In decembrie am lucrat ore suplimentare.Si ne au plătit acele ore normal.Fara zile libere plătite sau spor de 75 %Cum scrie in contract.Su mi am cerut drepturile.Mi s a spus ca ei imi da comision de 0,3 din vanzari si ca de aceea nu respecta acea clauza din contract cu drepturile pentru orele suplimentate,ca cica am luat comision pana acum si nu e trecut in contract ......asa ca am fost constrânsa sa demisionez si anume mi s a spus că imi vor da zilele libere dar ca imi vor opri banii pe acele zile pentru ca mi le-au platit la salariu pe 10 luna asta .In fine a rămas ca stau acasa 10 libere si apoi mi s ă spus sa imi prezint demisia .Iar azi m au sunat si mi au spus că e mai bine sa scriu demisia de pe acum cu data de 31 ianuarie 2018 si sa le o trimit.Si ca chiar daca stau acasa 10 zile imi vor plăti toata luna asta,normal.Si ca nu imi vor mai opri bani.Asa ca dupa 10 zile,nu voi mai avea loc de munca.I întrebarea mea este ce e de facut in aceasta situatie si ce drepturi mi se cuvin?Multumesc anticipat!
Buna ziua ma ajuta si pe mine cineva cu o lămurire,va rog?cum se calculează sporul pentru ore suplimentare?lucrez intr o firmă privată am salariul net de 1000 lei. Si am 80 de ore suplimentare...cum calculez ce salariu trebuie sa iau?iar orele suplimentare sunt impozitate de stat sau nu? Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns!Multumesc anticipat!
Din cate am inteles in 2018 salariul brut a urcat la 1900 lei...iar cel net pentru cei care încasau pana in prezent 1000 lei a urcat la 1150 lei...sau ceva de genul.. eu lucrez la o firmă privată care nu a modificat contractul de munca si nu a crescut salariile...eu avand in contract salariul brut de 1500 lei si net de 1000 lei.Intrebarea mea este e legal ceea ce se intampla?chiar daca este o firmă privată nu tr3buie sa respecte noua lege?din cate am inteles legea spune că trebuia efectuată aceasta schimbare a salariul de la 1 ianuarie 2018...ce pot face in aceasta situatie ?
Am si eu o intrebare,în anul 2018 se impoziteaza orele suplimentare?careva sa ma ajute cu un raspuns va rog...pentru ca am impresia ca imi este furat din salariu.. situația este urmatoarea...in luna decembrie am avut 80 de ore suplimentare . ..salariul meu net,adică cat iau in mana este de 1000 lei...pt cele 80 ore muncite suplimentar am fost plătită doar cu 500 lei...mentionez ca lucrez la o firmă privată.In contractul de munca scrie ca se acordă un spor de 75 %...intrebarea mea este pt 80 ore lucrate pe plus nu e prea putin cu cat am fost plătită?nu cumva orele mi au fost plătite fără spor?plus ca am depășit limita de ore lucrate legal/48 ore pe săptămână..asadar am trebui un spor de 100%conform legii....deci la un salariu net de 1000 lei cati bani ar fi trebuit să iau in plus pt 80 ore lucrate suplimentar in luna decembrie ?