avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate ammelie

Activitate ammelie

Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra!
Buna ziua!

As dori sa aflu daca pot beneficia de indemnizatie de somaj in urmatoarele conditii:
- in urma cu un an mi-am dat demisia dintr-un post permanent pe care il ocupam
- dupa o intrerupere de cateva luni m-am angajat pe durata determinata.
Mentionez ca am cotizat minim 12 luni din ultimele 24.

In cazul in care beneficiez de indemnizatie, ce acte imi sunt necesare si ce va trebui sa solicit actualului angajator?

Multumesc
Va multumesc frumos pentru raspunsuri! Pentru inceput intr-adevar contractul de munca in timp partial cred ca m-ar avantaja cel mai bine, urmand ca intre timp sa ma pregatesc pentru examenele de expert!
Va multumesc pentru sfaturi. Dilema mea era daca pot presta pentru inceput numai servicii de contabilitate primara, fara sa intocmesc bilant. Eventual sa colaborez cu un expert pentru balanta si bilant.
Sunt absolventa de stiinte economice si as vrea deschid o societate prin care sa prestez servicii de contabilitate primara. Este legal sa fac acest lucru in conditiile in care nu detin decat diploma de licenta, fara a avea calitatea de contabil autoriat ceccar sau expert contabil? Multumesc
Răspuns la discuția Broker de credite- conditii
Multumesc!
Răspuns la discuția Broker de credite- conditii
A, mai am o intrebare:
daca stabilesc sediul social al firmei acasa, pot o vreme sa functionez acasa, fara a-mi cauta alt spatiu de desfasurare a activitatii? Activitatea de intermediere se desfasoara la locul agreat de client si nu am nevoie de un birou amenajat pentru asta, nu?
Răspuns la discuția Broker de credite- conditii
Multumesc frumos, Elis, foarte utile sfaturile tale! :)
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Vreau sa plec prin demisie de la compania la are lucrez, dar nu stiu unde trebuie sa depun documentul. Lucrez intr-o multinationala, sediul societatii este in alt judet, iar Directia Resurse Umane este parte dintr-o companie "sora" de sub aripa aceluiasi concern. Unde depun demisia? La seful direct(avem registru de intrari), la personalul de aici unde nu-s decat niste functionari, la directorul de la sediu sau la personalul de la sediu? Sunt intr-o ceata totala. Va rog mult ajutati-ma cu un raspuns!
Buna ziua. Sunt noua pe acest forum si vin cu o intrebare:
Doresc sa imi infiintez o firma de intermediere credite bancare, eu sunt economist dar nu am lucrat intr-o banca. Exista conditii deosebite ce ar trebui indeplinite pentru a ma infiinta si functiona? Bancile impun anumite conditii?
Va multumesc frumos!