avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate 88Maria88

Activitate 88Maria88

Bună ziua vă scriu în aceași problemă. Soțul meu este tot mereu trimis pe mașină deși pe contractul de muncă scrie că este sortator.
În momentul când am vorbit cu doamna directoare de acolo pentru a întreba de ce se întâmplă tot mereu asta mi s-a spus că i se va reduce locul și îl va trimite acasă.
Vă rog frumos să îmi spuneți dacă este posibil așa ceva?
Ce este de făcut? Chiar este posibil așa ceva? Muncitorii în România chiar nu au drepturi?
Ceea ce mă îngrijorează este că soacra mea insistă că atunci când s-a despărțit ea acum 35 de ani s-au despărțit copiii unul la ea și unul la soțul dânsei. Și tot așa vrea și ea să-mi facă mie acum. Să se despartă copiii mei și să rămână la ea băiatul.
Mă enervează la culme că de cele mai multe ori vorbește ea în locul fiului ei ( tatăl copiilor).
Bună ziua. Scriu ca să vă cer un sfat într-o problemă familială. Eu și partenerul meu avem împreună doi copii, un băiat de aproape 3 ani și o fetiță de 4 ani jumătate. De la o vreme însă suntem numai în certuri și mă amenință ca să plec cu fata și că băiatul va rămâne la el. Menționez că deși nu suntem căsătoriți am buletinul făcut pe adresa lui.
Ce vreau să întreb și ce mă îngrijorează cel mai mult este dacă el mă poate obliga întradevăr să plec de aici doar cu fata.
Ași avea și eu o întrebare. Soacra mea este născută în 31 iulie 1958. Are 16 ani și 11 luni de muncă pe cartea de muncă. Ce condiți ar trebui să îndeplinească pentru a ieși la pensie? Și când ar putea ieși la pensie?

Socrul meu a murit anul acesta în luna martie, și până acum soacra mea a luat pensie de urmaș după urma lui, dar luna acesta ia venit o înștiințare precum că aceasta se va sista începând cu luna următoare. Aș dori să știu de ce? Și ce este de făcut pentru ca ea să poată benefecia de pensia de urmaș în continuare? Sau pentru ca să iasă la pensia dânsei măcar anticipat.
Precizez că are trei copiii, ar putea să se încadreze în legea acesta de care se vorbea în ultima vreme? Ce este de făcut?
Răspuns la discuția Pensie de urmaș

Vă mulțumesc

Carp Mircea a scris:

Spre finalul lunii iunie 2018.

La cât timp după primirea deciziei de pensie de urmaș ar trebui să ajungă banii de pensie. Este vorba de soacra mea care primește pensie după socrul meu. Menționez că decizia a fost emisă în data 25 05 2018.
Domnule Adrian Sulea pe certificatul de deces cauza morții este trecută infarct miocardic.


Adrian Sulea a scris:

Buna ziua "88Maria88.
Ati postat : "am găsit o asigurare de viață unde drept beficiar în caz de moarte prin boală sau accident era trecută banca" .
1. Decesul a survenit din cauza de boala sau de accident ? Diferenta este foarte mare.
2. Pentru situatia "din accident" este relativ simplu.
3. Pentru situatia "din boala", studiati clauzele din contractul de asigurare.
De regula asiguratorul despagubeste DOAR in situatia in care boala cauzatoare a decesului s-a instalat/constatat DUPA incheierea contractului de asigurare.
In cazul in care boala cauzatoare a decesului a fost constata/instalata INAINTE de incheierea contractului de asigurare, nu aveti mari sanse la despagubire.
Asiguratorul verifica/obtine accesul la toate inscrisurile medicale emise, pe numele decedatului, pana la data decesului.
Pentru cazul in care considerati ca aveti sanse de castig urmati indicatiile deja primite.
Ar fi benefic sa contactati un avocat specializat in cauze privitoare la asigurari/asiguratori. Este o speta/situatie putin mai dificila. O consultatie la acel avocat nu cred ca va implica un efort financiar major/deosebit.

Succes.


Domnule Adrian Sulea pe certificatul de deces cauza morții este trecută infarct miocardic.


Adrian Sulea a scris:

Buna ziua "88Maria88.
Ati postat : "am găsit o asigurare de viață unde drept beficiar în caz de moarte prin boală sau accident era trecută banca" .
1. Decesul a survenit din cauza de boala sau de accident ? Diferenta este foarte mare.
2. Pentru situatia "din accident" este relativ simplu.
3. Pentru situatia "din boala", studiati clauzele din contractul de asigurare.
De regula asiguratorul despagubeste DOAR in situatia in care boala cauzatoare a decesului s-a instalat/constatat DUPA incheierea contractului de asigurare.
In cazul in care boala cauzatoare a decesului a fost constata/instalata INAINTE de incheierea contractului de asigurare, nu aveti mari sanse la despagubire.
Asiguratorul verifica/obtine accesul la toate inscrisurile medicale emise, pe numele decedatului, pana la data decesului.
Pentru cazul in care considerati ca aveti sanse de castig urmati indicatiile deja primite.
Ar fi benefic sa contactati un avocat specializat in cauze privitoare la asigurari/asiguratori. Este o speta/situatie putin mai dificila. O consultatie la acel avocat nu cred ca va implica un efort financiar major/deosebit.

Succes.


Soacra mea a fost la banca imediat după deces și a completat o declarație unde înștiința banca de moartea acestuia.

Alina Rosu a scris:

Daca ati fost la banca sa anuntati decesul si ati prezentat si asigurarea creditului, iar creditul a fost achitat la zi, situatia se rezolva.
Daca trece mai mult timp de la data decesului pana la data instiintarii bancii, s-ar putea ca acest lucru sa fie o problema.

Socrul meu a murit pe data de 15 martie. Înainte să moară cu câteva luni a făcut împrumut la Raifaisen bank.
Aș vrea să știu și eu în acest moment ce trebuie să facem. Trebuie să plătim noi sau nu avem nici o obligație?
Menținez că printre documentele lui de la bancă am găsit o asigurare de viață unde drept beficiar în caz de moarte prin boală sau accident era trecută banca.