avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamuriri la o firma de salubrizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamuriri la o firma de salubrizare

Bună seara. Aș dori să vă adresez o întrebare. Soțul meu lucreaza într-o firmă de salubrizare, pe post de sortator la stația de deșeuri. De mai multe ori cel care este pe post de șef de stație la trimis însă pe mașina de gunoi. Sotul meu însă nu ar vrea să meargă pe masină. Ar prefera sa ramana pe post de sortator.
Intrebarea mea este daca este obligat el sa mearga pe masina sau poate refuza.
Mentionez ca pe statul de plata soțul meu este trecut ca sortator.
Cel mai recent răspuns: 88Maria88 , utilizator 09:26, 14 Mai 2019
Poate refuza indeplinirea acelei sarcini , daca nu este mentionata in fisa postului.
Va multumesc pentru raspuns.
Problema lui este mai ales ca la amenintat ca il concediaza daca nu se duce pe masina.

Cornel Vasile a scris:

Poate refuza indeplinirea acelei sarcini , daca nu este mentionata in fisa postului.

Este tipic unui angajator de rea-credinta , o astfel de amenintare ..
Bună ziua vă scriu în aceași problemă. Soțul meu este tot mereu trimis pe mașină deși pe contractul de muncă scrie că este sortator.
În momentul când am vorbit cu doamna directoare de acolo pentru a întreba de ce se întâmplă tot mereu asta mi s-a spus că i se va reduce locul și îl va trimite acasă.
Vă rog frumos să îmi spuneți dacă este posibil așa ceva?
Ce este de făcut? Chiar este posibil așa ceva? Muncitorii în România chiar nu au drepturi?
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2019
88Maria88, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa obligatorie pentru ridicarea gunoiului MariusAnA MariusAnA Buna ziua Bunicii mei au primit ieri un plic trimis de primarie (rural) cu un titlu executoriu in care sunt anuntati ca au o restanta de 430 lei. In acea ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am următoarea problemă dacă mă poate ajuta cineva ... Madalina2323 Madalina2323 Bună ziua. Am următoarea problemă dacă mă poate ajuta cineva cu un sfat. Soțul meu a muncit în șantierul naval pe platforma Vard la o firmă ... (vezi toată discuția)
Amenda rutiera camera fixa betmeniul betmeniul Ma aflu si eu in urmatoarea situatie! Am primit de la posta o notificare ca am o recomandata pe care trebuie s-o ridic. Am aflat ulterior ca e vorba de o ... (vezi toată discuția)