Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamuriri la o firma de salubrizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamuriri la o firma de salubrizare

Bună seara. Aș dori să vă adresez o întrebare. Soțul meu lucreaza într-o firmă de salubrizare, pe post de sortator la stația de deșeuri. De mai multe ori cel care este pe post de șef de stație la trimis însă pe mașina de gunoi. Sotul meu însă nu ar vrea să meargă pe masină. Ar prefera sa ramana pe post de sortator.
Intrebarea mea este daca este obligat el sa mearga pe masina sau poate refuza.
Mentionez ca pe statul de plata soțul meu este trecut ca sortator.
Poate refuza indeplinirea acelei sarcini , daca nu este mentionata in fisa postului.
Va multumesc pentru raspuns.
Problema lui este mai ales ca la amenintat ca il concediaza daca nu se duce pe masina.

Cornel Vasile a scris:

Poate refuza indeplinirea acelei sarcini , daca nu este mentionata in fisa postului.

Este tipic unui angajator de rea-credinta , o astfel de amenintare ..
Bună ziua vă scriu în aceași problemă. Soțul meu este tot mereu trimis pe mașină deși pe contractul de muncă scrie că este sortator.
În momentul când am vorbit cu doamna directoare de acolo pentru a întreba de ce se întâmplă tot mereu asta mi s-a spus că i se va reduce locul și îl va trimite acasă.
Vă rog frumos să îmi spuneți dacă este posibil așa ceva?
Ce este de făcut? Chiar este posibil așa ceva? Muncitorii în România chiar nu au drepturi?
88Maria88, utilizator