avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters4579

Activitate ContSters4579

Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
...concubunajul este o forma a logodnei numai ca este o forma imbunatatita in sensul ca nu te obliga la casatorie...si sa nunuitam ca exista concubinaj si intre soti adulterini...asta e oare o alta forma de logodna?...
in al 2 lea rand solutia se va da in functia de aspecte concrete: durata relatiei,starea civila a concubinilor,varsta lor,faptul ca a fost vorba de concubinaj sau doar bun contra avantaje sexuale etc...
as fi putin rezervat in ceea ce priveste invocarea cauzei ilicite/imorale...in primul rand nimeni nu poate invoca propria culpa...eu ca donator invoc faptul ca la data incheierii contractului am avut in vedere anumite lucruri imorale...e subtire...animus donandi a existat la momentul incheierii contractului indiferent ce a stat la baza acestui animus donandi...
...nu se poate...actul de garantie nu profita societatii...societatea e comerciala infiintata in scopul producerii unui profit...poate cel mult sa garanteze propriul imprumut nu imprumutul altora...
Răspuns la discuția codul civil
apocalipsa...dupa noul cod...
Răspuns la discuția codul civil
io zic ca dupa noul cod civil nu se mai cununa nimeni...
Răspuns la discuția instituire tutore
Art. 1784

Incapacităţi

(1) Dispoziţiile privitoare la incapacităţile prevăzute la Art. 1654 şi 1.655 sunt aplicabile, în mod corespunzător, şi locaţiunii.

(2) De asemenea, sunt aplicabile, prin analogie, şi dispoziţiile Art. 1653, inclusiv atunci când există litigiu cu privire la dreptul de proprietate asupra bunului ce urmează a face obiectul locaţiunii.

(3) Dacă legea nu dispune altfel, locaţiunile încheiate de persoanele care, potrivit legii, nu pot face decât acte de administrare nu vor depăşi 5 ani.
daca inchirierea bunului nu depaseste 5 ani e suficient acordul parintilor fara a avea nevoie de acordul instantei,fiind considerat act de administrare...
Răspuns la discuția Donatie intre persoane juridice
legea 85/2005 Art. 80
(1) Administratorul judiciar sau, dupa caz, lichidatorul poate introduce la judecatorul-sindic actiuni pentru anularea constituirilor sau a transferurilor de drepturi patrimoniale catre terti si pentru restituirea de catre acestia a bunurilor transmise si a valorii altor prestatii executate, realizate de debitor prin urmatoarele acte:
a) acte de transfer cu titlu gratuit, efectuate in cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii; sunt exceptate sponsorizarile in scop umanitar;
...legea nu exclude de plano incheierea unor astfel de acte...insa dpdv fiscal donatiile nu sunt deductibile...