Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... codul civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

codul civil

Este adevarat ca daca ma casatoresc acum,deci ma cunun cu prietenul care il am dupa noul cod civil daca ne despartim el are dreptul la apartamentul meu pe care il detin proprietate personala inainte de casatoreie?Cum este posibil asa ceva?Se va mai cununa cineva in ziua de azi dupa noul cod civil?Este cea mai mare aberatie,se poate incheia un contrct prenuptial in care sa se specifice ca el nu are dreptul la casa mea si bunurile mele dobindite inainte de casatorie,adica eu am muncit sa-mi fac o casa el avenit fara nimic si pe urma impart bunurile mele munca mea cu el??Cine cine cine se va mai cununa o sa fim o tara care traim in preacurvie sau curvie,face-ti ceva domnilor care sinteti cu legile in mina si aduceti modificari la el.Va multumesc.
Unde ati gasit dvs scris in noul cod civil ca bunul dvs dobandit inainte de casatorie va deveni vreodata bun comun ( fara ca dvs sa doriti asta ) ?
Cand va casatoriti sau si in timpul casatoriei puteti opta pt unul din cele 3 regimuri matrimoniale ( un fel de contract prenuptial :), aveti ceva explicatii in link
[ link extern ]
gi-jane2, moderator
Duminica pe unul din canalele tv au fost invitati citiva notari si s-a discutat despre noul cod civil,acolo o doamna notara asa a spus,daca eu am casa pproprietatea mea si ma casatoresc sau am o mostenire de la cine va in caz de divort sotul are dreptul la proprietatea mea sau la lucrurile mele,cine se mai cununa in situatia aceasta am mai intrebat o sa fim o tara care traim in concubinaj......va rog frumos sa faceti ceva sau sa-mi spuneti ca acea doamna notara inca nu cunoaste codul civil nou,multumesc mult.
Da am citit acel link,deci pe intelesul oamenilor de rind.....pot incheia inainte de cununie un contract prenuptial in care specific bunurile mele pe care le detin si care o sa-mi revina din mostenire la care sotul meu nu are dreptul in caz de divort,exemplu acum ne casatorim totul este foarte bine si peste 1-2 ani nu mai merge ce sa facem sa mergem satraim in cearta si scandal sau sa divortam cine este de vina atunci??poate sotului care a venit cu mina goala in casnicie vrea intentionat fara sa spuna divortul stiind ce avantaje are....stiti foarte bine ca si inainte se proceda asa ceva ma marit cu unul bogat stau 1-2 ani fac un copil si ramin pe urma cu ceva mai multa avere....va rog mult de toto sa se mai discute pe acesta teme .repet nu se va mai cununa nimeni,vor fi copii cu parinti necasatoriti sau care traiesc fiecare la casa lor,si copilul sufera....multumesc inca o data.
Art. 312. -
(1) Viitorii soți pot alege ca regim matrimonial: comunitatea legală, separația de bunuri sau comunitatea convențională

Puteti opta pt regimul comunitatii legale ( cum a fost si pana acum).. adica ce are fiecare inainte de casatorie reprezinta bun propriu si ce cumpara impreuna in timpul casatoriei e bun comun, numai aceste bunuri urmand sa fie impartite in cazul unui partaj.

Nu cred ca doamna notar nu cunoaste legea, ci cred ca ati inteles gresit.
Niciun bun propriu nu devine comun cu sotul fara sa doriti (in scris)asta, incheind o conventie matrimoniala in acest sens.

(Art. 329. - Alegerea unui alt regim matrimonial decât cel al comunității legale se face prin încheierea unei convenții matrimoniale.)

Art. 340. - Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soț:
a) bunurile dobândite prin moștenire legală, legat sau donație, cu excepția cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soți, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerț care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creațiilor sale și asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele științifice sau literare, schițele și proiectele artistice, proiectele de invenții și alte asemenea bunuri;
f) indemnizația de asigurare și despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soți;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum și bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii. Veniturile din muncă și cele asimilate acestora

Mai puteti opta pt regimul separatiei de bunuri

Art. 360. -
(1) Fiecare dintre soți este proprietar exclusiv în privința bunurilor dobândite înainte de încheierea căsătoriei, precum și a celor pe care le dobândește în nume propriu după această dată

Art. 361. -
(1) La adoptarea acestui regim, notarul public întocmește un inventar al bunurilor mobile proprii, indiferent de modul lor de dobândire
(2) Se poate întocmi un inventar și pentru bunurile mobile dobândite în timpul separației de bunuri
(3) În toate cazurile, pentru opozabilitate față de terți, inventarul se anexează la convenția matrimonială, supunându-se acelorași formalități de publicitate ca și convenția matrimonială
(4) În lipsa inventarului se prezumă, până la proba contrară, că dreptul de proprietate exclusivă aparține soțului posesor
(5) Dacă bunul a fost dobândit printr-un act juridic supus, potrivit legii, unei condiții de formă pentru validitate ori unor cerințe de publicitate, dreptul de proprietate exclusivă nu se poate dovedi decât prin înscrisul care îndeplinește formele cerute de lege.

Art. 362. -
(1) Bunurile dobândite împreună de soți aparțin acestora în proprietate comună pe cote-părți, în condițiile legii
(2) Dovada coproprietății se face în condițiile art. 361, care se aplică în mod corespunzător.

Multumesc frumos,am inteles foarte bine ce a spus doamna notar la tv,dar numai are importanta mi-ati explicat destul de bine,cred ca nimanui nui convine sa inparta casa care cu greu a cumparato cu un sot care dupa o anumita vreme nu te mai vrea...stiti cum sint barbatii in ziua de azi.multumesc inca o data.