avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate AvocatAsk

Activitate AvocatAsk

Multumesc foarte mult pentru ajutor!
Buna ziua,

Ma intereseaza sa inchiriez un teren, in scopul de a desfasura activitati de turism, dar pe contractul de vanzare cumparare al acestuia scrie:

“Cumparatorul isi asigura obligatia de a nu desfasura nici o activitate comerciala pe teritoriul imobilului cumparat si nici o alta activitate care ar putea fi asimilata unei activitati comerciale sau care ar fi de natura de a sugera idea desfasurarii unei astfel de activitati”

Esta valabila o asemenea clauza pentru un contract din anul 2004, si aferent unui PUZ expirat momentan?
Se poate anula aceasta cauza prin un contract de vanzare cumparare/inchiriere?
Cine are in asemenea cazuri capacitatea de a anula o asemenea clauza?

Multumesc pentru raspunsuns.
Buna ziua, In vederea deschiderii unei afaceri noi in domeniul serviciilor (studio yoga) imi puteti recomanda cea mai buna structura de organizare? Este necesar sa fac o firma si sa am angajati/angajat sau exista o forma juridica mai simpla si avantajoasa? Este mai avantajos un PFA sau o II, sau un SRL?
Buna ziua,
In vederea achizitionarii unui apt am cerut emiterea unui Extras CF si am observat ca apt este trecut ca si mansarda si totodata ca bucataria lipseste din CF. Mai jos descrierea completa:
Observatii: compus din:mansarda: dormitor, dressing, baie cu su 30 mp si balcon, cu p.i.c. In cota de xx parte inscrisa in cf col.
Ce risc exista la achizitionarea unui asemenea imobil? Se poate sa imi fac adresa pe el? Ar trebui sa fiu atenta la alte detalii?
Multumesc in avans
Răspuns la discuția Cos gaz/fum amplasament legal
Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc de locatari. La parterul blocului s-a deschis recent un fastfood care a instalat un cos de
de evacuare gaz/fum pana la ultimul etaj. Cosul are o dimensiune de 35 aproximativ si este pozitionat la o distanta de 1.5 metri de unul dintre geamurile
apartamentului meu. Deoarece am 3 geamuri pe parea cu cosul nu pot lasa niciun geam deschis fara sa am casa inundata de variate mirosuri.
Mentionez ca nu am fost informati de instalarea acelui cos.
- exista vreo lege care sa mentioneze distanta minima la care acel cos ar trebui instalat in acest caz?
- care sunt autoritatile la care ar trebui sa ma adresez?
- firma care a instalat cosul era obligata sa anunte locatarii blocului (sau pe administratorul blocului) de instalarea cosului?
Buna ziua,
Am primit in cursul anului 2017 o notificare de amenda in cazul in care nu initiem procedurile de reparatii bloc. Amenda consta in cresterea impozitului cu pana la 500%. Din pacate in bloc stau oameni in varsta, cu pensii mici asadar nu s-au adunat banii si anul 2018 mi-a adus o amenda pe peste 700 lei. Imi puteti spune daca exista o solutie in acest sens? Mai mult, primaria a acceptat ca doar primele doua scari sa plateasca acest impozit (administratoarea locuind in a 3a scara).
Cum se poate aplica aceasta amenda la doar 2 scari din 4? Ce pot face pentru a nu plati amenda? Exista o baza legala pentru asa ceva?

Multumesc!