avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate ionutpop31

Activitate ionutpop31

Răspuns la discuția Garantie
Da, corect, am platit deja diagnosticarea cand am trimis produsul in service, iar produsul este format din 4 componente (4 placute DDR4, memorie RAM pentru PC), dintre care doar 1 au spus cei din service ca este defecta, fara sa ofere o fisa de service, o hartie, orice. In situatia data, am cerut sa-mi fie returnat produsul, 3 componente valoreaza oricum mai mult decat suma stornata. Desigur ca am facut si o sesizare ANPC, astept raspuns, multumesc si dvs numai bine!
Răspuns la discuția Garantie
Multumesc pentru raspuns, in momentul de fata am refuzat stornarea si am solicitat sa-mi returneze produsul defect, dar PcGarage nu doreste acest lucru. Am dreptul legal sa primesc produsul inapoi? Ei nu mi-au oferit un document ca produsul este defect. Ma gandesc logic daca merg cu un telefon/orice produs in final, pentru o diagnosticare in termen de garantie si service-ul imi spune ca este defect, ma trezesc ca-mi opresc produsul si-mi storneaza factura de achizitie?
Discuție Garantie
In cazul unui produs electronic cu probleme (memorie DDR calculator), care este in garantie 2 ani, trimis in service, produs care din pacate nu mai este in stoc furnizor si nu poate fi reparat/inlocuit, eu ca si persoana fizica sunt obligat sa accept stornarea?
Nu am dreptul legal sa solicit schimbarea produsului cu unul superior, cu diferenta din partea mea?
Caz concret, produsul a costat 700 lei in 2016, iar acum in 2018 costa 2000 lei.
Eu daca accept stornarea facturii in valoare de 700 lei, nu pot cumpara acelasi produs identic din alt magazin!!!
Sugestii?
Buna ziua, la un micro 3%, unic administrator si asociat, FARA angajat, dupa ce se achita impozitul de 3%, pot scoate banii din firma? Sau trebuie sa platesc si impozit pe dividente si CASS undeva la 10% ???
Perfect de acord cu dvs., multumesc de raspuns, intrebarea mea este mai complexa, daca nu exista un contract de prestari servicii la acel eveniment, eu, in ce calitate sunt, de persoana juridica sau persoana fizica care presteaza un serviciu? Daca sunt persoana fizica, atunci presupun ca in urma unui control ANAF-ITM raspunderea legala revine asupra celui care m-a solicitat si anume, beneficiarul-mirele? Iar amenda pentru munca la negru de 20 000 lei o plateste mirele ? Aveti idee ce sanctiuni sunt in cazul meu?
Ce sanctiuni exista in momentul de fata, pentru prestarea de servicii de catre administratorul unui societati fara contract, atat de prestari servicii, cat si ITM? Exemplu: administratorul presteaza servicii foto-video fara contract si fara sa fie angajat in propria societate, micro 3%. Raspunderea legala, sanctiuniile sunt catre persoana juridica sau persoana fizica?