avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Activitate Costila

Activitate Costila

Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti care sunt pasii ce trebuie urmati cand doresti sa vinzi un teren extravilan.
Va multumesc
Răspuns la discuția Donatie versus vanzare-cumparare
Ma puteti ajuta cu un raspuns si la cea de a doua intrebare?
Multumesc
Buna ziua,
Am mostenit 1/3 dintr-un imobil, ceilalti 2 proprietari fiind unchiul, respectiv varul meu. Varul meu doreste sa renunte la treimea pe care o detine tot ca mostenire in favoarea unchiului meu si a mea. Cele 2 alternative sunt donatia sau contractul de vanzare-cumparare.

1. Va rog sa-mi spuneti daca in cazul donatiei beneficiar este si sotul meu. Conform art. 340 din Codul Civil ar rezulta ca nu dar nu sunt sigura.
2. Daca este posibil ca sotul meu sa-mi doneze partea care i-ar reveni in cazul in care as incheia un contract de vanzare-cumparare in cazul prezentat mai sus.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Am rugamintea sa-mi puneti la dispozitie un model de contract vanzare-cumparare casa. As dori sa stiu ce clauze sunt obligatorii.
Multumesc
Discuție Mobile working
Buna ziua,
am rugamintea sa-mi spuneti daca exista reglementari in Romania pentru mobile working.
Va multumesc
Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca in cazul unui contract de vanzare-cumparare intre 2 persoane fizice exista un plafon pentru incasarea platii in numerar.
Va multumesc
Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca in cazul in care un fost angajat, al carui contract pe o perioada determinata a incetat la data de 30.06.2018 este angajat din nou incepand cu data de 19.09.2018 are nevoie din nou de fisa medicala de angajare si daca noul contract se inregistreaza cu acelasi numar in Registrul de Evidenta a Salariatilor sau cu un alt numar.
Va multumesc pentru ajutor
Buna ziua,
am rugamintea sa-mi spuneti daca o angajata revenita din concediul de ingrijire copil inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului are dreptul la un program de 6 ore fara a-i fi afectat venitul pana in momentul in care copilul implineste 2 ani.
Conform OUG nr. 96/2003, art. 17, paragraful (2) acest lucru este posibil pentru cazul in care copilul nu a implinit inca 1 an iar mama alapteaza.

Va multumesc pentru raspuns.
Discuție Vanzare imobil
Buna ziua,
In cazul in care exista 3 proprietari ai unui imobil si unul dintre acestia nu vrea sa vanda, pot decide vanzarea numai ceilalti 2 proprietari?
Cum se procedeaza in astfel de cazuri?
Va multumesc
Buna ziua,

Am rugamintea sa-mi spuneti daca am obligatia de a depune declaratia 600 pentru veniturile din arenda ale anului 2017, venituri care sunt impozitate la sursa?
Va multumesc