avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate Claudiu1992

Activitate Claudiu1992

După cum am menționat între paranteze, cel mai apropiat stalp este la o distanta peste 25 de metri, au venit cei de la internet și au zis ca nu pot pune la distanta asta..... pe mine ma interesează doar dacă pot rezolva problema cu primăria

Alexandrarares a scris:

Tot de la cel mai apropiat stalp se pot trage cabluri pentru internet si tv.Nu exista stalpi in fata fiecarei proprietati niciunde.La mine pe strada sunt 5 stalpi si 30 de case.Toti locatarii sunt conectati la internet si tv.de la acesti stalpi.
Cat priveste iluminatul stradal,putei face sesizare la primarie.Se poate adauga un bec suplimentar la cel mai apropiat stalp de dvs., indreptat spre locuinta.

Este electricitate în locuință.
A fost tras fir subteran acum câțiva ani de la cel mai apropiat stâlp ( 25-30 m ) , contoarul meu este pe acel stâlp...
Problema este ca nu pot solicita pentru cablu TV și internet , plus ca nu am lumina pe strada, soacra mea pleacă la muncă la 5 dimineață, bezna totala, trebuie sa meargă cu lanterna după ea

Alexandrarares a scris:

Buna ziua!
Vreti sa spuneti ca nu aveti electricitate in locuinta?

Bună ziua.
Locuiesc la o adresa unde nu exista stalp de iluminat in fata proprietății.
Ma pot adresa primăriei cu o cerere sau cum pot proceda de a beneficia de iluminatul public și totodată de rețelele de energie electrică, internet și cablu TV?
Mulțumesc
Bună ziua. Am primit o amenda rutiera pentru viteza. Procesul verbal are o greșeală de calcul, adică agentul a pus 6 puncte de amenda și 4 puncte de penalizare, la calcul în loc de cele 6 puncte a pus 4 x 145= 870,ceea ce este greșit. Am depus contestație și eram curios dacă am vreo șansă de câștig. Mulțumesc
Răspuns la discuția Dosar penal
Amândoi eram sub influența alcoolului
Discuție Dosar penal
Bună ziua. Am un dosar penal pe fond, persoana vătămată cere în acel dosar 7.200 lei pentru îngrijiri medicale și 35.000 lei despăgubiri. Are certificat medico-legal de 14-16zile. Eu am încercat s-o dau pe amiabilă, oferindu-i suma de 8.000 lei(cam tot ce ii pot oferii direct) dar el a refuzat, spunând ca este prea puțin. În această situație, la ce sa ma aștept ținând cont ca este și prima abatere, salariul este minim pe economie, am depus certificat de căsătorie și caracterizări de la locul de muncă și de la asociația de locatari. Tot ce am pe nume este o mașină în valoare de maxim 1.500 euro. Aștept răspunsurile dumneavoastră. Va mulțumesc!!!
Răspuns la discuția Ce pot pății?
Am înțeles în mare parte. Nu știu exact cum este cu executarea silită, dacă sunteți amabil domnul Răzvan sa fiți mai explicit
Bună ziua, în luna septembrie anul trecut am avut un conflict cu o persoană, a fost bătut grav de către mine, acum 2 săptămâni am fost chemat la politie pentru ca pe numele meu sa făcut o plângere penala. Respectivul are 14-16 zile de la medicul legist, iar eu am fost găsit ca inculpat pentru lovire și alte violențe. Am încercat pe cale amiabilă, doar ca acea persoana cere o suma pe care nu mi-o permit, nu am de unde asa mult. Întrebarea mea este, dacă pierd în instanță, bani pe care ma va pune judecătorul să îi dau, va fi cu poprire pe salariu? Dacă da, cum se calculează aceasta poprire? Și cazierul va rămâne pătat de tot sau se va șterge? Și dacă da după cât timp. Mulțumesc!