avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate CristianMihai2018

Activitate CristianMihai2018

Buna seara.
Eu lucrez la o firma de parfumuri impreuna cu o alta colega iar programul de lucru este in felul urmator :
Luni eu
Marti ea
Miercuri eu
Joi ea
Vineri ea
Simbata eu
Duminica eu
Iar saptamina viitoare invers
Noi lucram cite 12 ore pe schimb nu 8 ore cit e specificat in contract.
Tin sa mentionez ca protectia muncii nu mi s-a facut si nici medicina muncii, statele de plata sau fluturasele de salariu nu am primit niciodata cu toate ca am solicitat verbal sa mi se elibereze, patronul a montat camere audio video si ma monitorizeaza in permanenta imi asculta convorbirile private este normal asa ceva? Nu ar fi trebuit sa ma anunte ca va instala o camera si nu ar fi normal sa semnez un act cu el cum ca filmarile nu vor fi in scopul lui personal?
Acum mai nou colega a intrat in concediu de odihna iar angajatorul ma obliga ca in zilele mele libere sa vin sa ii tin colegei concediul ca daca nu ma da afara si ca el " nu sta cu magazinul inchis ca sa fac bine sa vin la munca"
Daca ar fi sa ii tin colegei CO ar insemna ca eu sa fiu la munca cite 12 ore pe zi in felul urmator :
Miercuri CO colega
Joi tura mea
Vineri tura mea
Simbata CO colega
Duminica CO colega
Luni tura mea
Marti liber eu
Miercuri tura mea
Intrebarea mea este : ma poate obliga sa ii tin colegei CO? Si daca da conform carui articol?
Daca miine ma duc sa le fac o reclamatie la ITM in care sa relatez toate neregulile as putea sa fac acest pas? avind in vedere ca eu miine ar trebui sa ma duc la munca sa ii tin CO al colegei
Răspuns la discuția Perioada de proba demisie
Idea e ca eu vreau sa plec de la locul actual de munca fara sa stau in preaviz iar din cite stiu art 31 spune ceva ca in perioada de proba nu esti obligat sa stai in preaviz sau gresesc? Indrumati-ma ce sa fac si ce articol as putea sa atasez in demisie pentru a nu pierde locul viitor de munca
Buna ziua. Lucrez la o firma de 2 luni. Perioada de proba este de 3 luni. De curind mi sa oferit un job mai bine platit si as vrea sa renunt la actualul job prin demisie. Intrebarea mea este daca in perioada de proba sunt obligat sa efectuez preavizul de 20 de zile prin demisie? Va multumesc.
Răspuns la discuția Accident de munca
Bună ziua.
Dupa accidentul suferit la locul de munca si dupa perioada de medical acum am revenit in cadrul companiei dar ...din momentul revenirii mele la locul de munca persoana care se ocupa cu protectia muncii sta in ceafa mea si anume ma spioneaza vine si imi spune ce si cum sa muncesc care pina la urma de astfel de treburi se ocupa un lider sau un sef din cite stiu sta in spatele meu de cind intru la munca pina cind ies . Fisa de protectie ssm si psi cea care eu am semnato in ianuarie nu mai este si a venit cu o alta fisa in care a lasat primele 2-3 pag libere primele si dupa a completat Dinsul e normal ce fac cei de la firma ? Protectia munci am facut-o la o firma de consulting care nu este in cadrul firmei iar in momentul cind am cerut copie a testului care se da la sfirsit de protectia muncii si ma refer la cel din decembrie anul trecut mi sa spus ca cei de la firma de consulting nu au copii....culmea am cerut in data de 10 luna aceasta cind am facut protectia muncii si am vazut cum dinsii de acolo au facut copii la acele teste cu data si semnatura mea ....
Am cerut si copii ale actelor care sunt in dosarul meu de angajat iar cei din companie au inceput sa tipe la mine si tot odata sa ma intrebe pe un ton foarte ridicat "la ce iti trebuie ba tie acte ce vrei sa faci tu cu ele " am raspuns ca nu este treaba lor pt ce imi trebuie sau ce vreau sa fac cu ele
Cum as putea sa formulez o cerere prin care sa solicit acele teste de la protectia muncii plus fisele de ssm si psi si toate actele ?
Va rog spuneti-mi ce sa fac
Va multumesc
Răspuns la discuția Accident de munca
Vă mulțumesc.

Ar mai fi o intrebare.
De ex angajatorul din momentul accidentului si pina in prezent nu sa interesat de starea mea si nici nu a suportat nici o cheltuiala acestea fiind suportate in totalitate de mine . Angajatorul neavind asigurare de sanatate . Fisa de magazie unde se specifica pe ce data am primit salopetele nu exista pt ca nu mi sa dat salopete , in declaratia pe care eu am dat-o am specificat ca nu aveam salopete iar inspectorul a adaugat in pv de constatare cum ca eram echipat va rog invatati-ma ce sa fac .intrebarea mea este ....angajatorul nu ar fi trebuit sa suporte o parte din cheltuieli?
In urma cu 9 luni am suferit un accident de munca angajatorul acum cind revin in cadrul companiei a specificat ca voi face din nou protectia muncii care mi se pare ok dar a specificat si faptul ca voi face din nou medicina muncii si nu inteleg pentru ce din moment ce medicina muncii se face la angajare . Este legal ce fac Dinsii?
Răspuns la discuția Accident de munca
Buna ziua .
Am intrebat la firma de pv de fiam si de aviz si am fost intrebat pt ce imi trebuie si ca ei vor face un dosar pt casa de asigurari e normal ce fac Dinsi? Si o ultima intrebare firma nu ar trebui sa ma ajute in vreun fel ? Va multumesc .
Bună ziua!
In urma cu o luna am avut un accident de munca fiind vina mea care din pacate sa soldat cu dubla fractura al bratului drept si strivire a muschilor cu semipareza pe partea dreapta am fost operat la Bucuresti de o echipa de 3 medici unde mi sa pus o tija din titan in bratul drept si 2 placute de titan in antebrat operatia in sine a durat 6 ore . firma nu a contribuit cu absolut nimic pt a ma ajuta in vreun fel asigurare de sanatate nu are firma pt angajati si nu vor sa aplice nici legea 346/2002. intrebarea mea este ce obligatii are angajatorul in acest caz ?va rog sa ma invatati cum si ce sa fac .