avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Activitate Georgianand

Activitate Georgianand

Răspuns la discuția Constructie duplex
Buna ziua! As fi curioasa cum ati rezolvat pana la urma, in aceeasi situatie ma aflu si eu, dorind sa contruiesc un duplex impreuna cu parintii mei, dar fiecare sa fie proprietar pe partealui inca de la inceput..multumesc

cumatru a scris:

Adevarat a Inviat!


Terenul nu e inca achizitionat; sunt in stadiul final al tratativelor. Tocmai de asta intreb daca se pot face toate actele in asa fel incat sa fim trecuti fiecare cu partea lui, dar practic sa fie o singura constructie, un singur proiect. Asta e si ideea la duplex, sa reduci din cheltuieli; altfel nu are rost.

M-am gandit si la varianta in care facem totul pe un singur nume dupa care se face act de vanzare-cumparare. Din pacate vad urmatoarele dezavantaje majore:

1. In momentul cand se va face credit pentru constructia locuintei, se va ipoteca atat terenul cat si constructia in since, si pana nu se achita creditul, nu se va putea vinde nimic.

2. Vanzarea inseamna practic niste sume cheltuite pentru o tranzactie care nu are rost, pentru ca in fapt totul se construieste cu aportul partilor, si la final nu se face o vanzare reala.

Casa duplex: se poate construi casa duplex pe 2 terenuri diferite(proprietari diferiti) ?
Buna ziua! Doresc sa achizitionez un teren, aflat in camp, fiind al 2lea lot de la strada principala , necesitand deci o cale de acces (drum privat). Vanzatoarea doreste sa ii fie platit acest drum privat deoarece sustine ca e o portiune de pamant pentru care pierde bani (latime 6m, lungime cc 24 partea mea) .. este legal /obligatoriu ceea ce spune si ce doreste sau este obligatie ei sa imi asigure o cale de acces? Multumesc anticipat , astept cu nerăbdare un raspuns.
Buna ziua! Povestea e cam asa : in 2009 tatal meu a cumparat o masina din italia cu toata actele in regula, toate plătite la zi. In 2012 a venit in romania unde a beneficiat de numere rosii dupa care a inscris-o aici neintanpinand vreo peoblema sau vreun refuz. Placutele cu numere de italia i-au fost rupte de catre politia romana pe motiv ca "se radiaza numerele". Nimeni nu l-a indrumat sa mai faca ceva in continuare, nimeni nu i-a spus ca ar trebui sa se ocupe personal de radierea masinii in italia, oarecum lasand de inteles ca se ocupa politia romana. Ieri, tatal meu care se afla acum in italia, a fost oprit in trafic pt un control normal si brusc a aflat ca "circula cu numere false " , ca masina rezultă a statului italian si nu a statului roman, a primit 2 amenzi , una de 500 si ceva de euro si una de 200 si ceva de euro, pe langa care se mai adauga o suma de peste 2000€ care ar reprezenta un fel de impozit acumulat din 2012 pana in prezent. E posibil asa ceva? Masina sa figureze in 2 tari si sa fie platit impozit tot in 2 tari diferite? De ce politia romana nu a transmis mai departe faptul ca masina este acum pe statul roman sau macar sa il fi informat pe tatal meu de următorii pasi? Ce credeti ca este de facut si cine a gresit? Oare daca ar merge acolo la un avocat, ar rezolva ceva sau ar fi bani aruncati? Nu isi permit sa arunce bani fara rezultae in conditiile in care acum sunt oricum îngropați in datorii (parintii mei). Ideea este ca mi se pare eronat sa i se dea amenda pe motiv ca ar circula cu numere false din moment ce a prezentat toate actele romanesti si toate fiind in regula, iar in al 2lea rand mi se pare nedrept felul in care politia romana a "omis" sa îndrume un cetatean. Multumesc anticipat pt raspuns!
Mama decedata, tata recasatorit (urmeaza sa divorteze) si 4 copii.. dupa moartea mamei, mostenirea nu s-a dezbatut iar acum tatal vrea sa ii faca contract de vanzare-cumparare unuia dintre copii. Este posibil daca ceilalti frati isi dau acordul fara a mai dezbate mostenirea mamei? Daca da, se poate face printr-o procura acest acord, tinand cont ca toti fratii sunt plecati in diferita tari?