Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se dezbate mostenirea sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se dezbate mostenirea sau nu?

Mama decedata, tata recasatorit (urmeaza sa divorteze) si 4 copii.. dupa moartea mamei, mostenirea nu s-a dezbatut iar acum tatal vrea sa ii faca contract de vanzare-cumparare unuia dintre copii. Este posibil daca ceilalti frati isi dau acordul fara a mai dezbate mostenirea mamei? Daca da, se poate face printr-o procura acest acord, tinand cont ca toti fratii sunt plecati in diferita tari?
Nu se poate fara dezbaterea moștenirii, in prealabil. In momentul de fata tata nu deține un act de proprietate.
Frații (in masura in care au pretentii la succesiunea mamei ) pot trimite procuri pentru reprezentare la dezbaterea moștenirii după mama.
Asta daca imobilul respectiv a fost dobândit în timpul căsătoriei cu mama.
raluk0207, utilizator
Buna seara,
Tatal nu poate instraina fara dezbaterea succesiunii.
Fiecare din copii poate sa-si imputerniceasca pe cineva sa-i reprezinte interesele la dezbatere si, daca vrea sa fie renuntator poate sa faca o declaratie in acest sens la ambasada Romaniei din tara unde se afla.