Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua. tatal meu a decedat in 16 dec 2006 si pana la ora actuala nu sa dezbatut mostenirea.intre timp 2 din fratii mei sunt in strainatate si nu pot veni la dezbatere, pot sa mearga la ambasada sa o imputerniceasca pe mama noastra sa ii reprezinte la dezbaterea mostenirii? multumesc
Da, pot, numai la Ambasada sau Consulat.
Daca au pretentii la mostenire, o pot imputernici pe mama printr-o procura, sa ii reprezinte la dezbaterea succesiunii tatalui.
Daca nu au nici un fel de pretentie la absolut nimic, pot da declaratii de renuntare.
multumesc frumos