avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate OanaGuta

Activitate OanaGuta

Buna ziua, fiind in CCC pot da copilul la cresa de stat fara sa fiu obligata sa incep serviciul? Bebe are 1 an si 2l, poate merge la cresa de stat si eu sa nu ma intorc la servici pana face el 2 ani dar sa iau indemnizatie de crestere copil?
Multumesc
Răspuns la discuția Calcul indemnizatie risc sarcina
Multumesc frumos! Si ulterior pot intra in prenatal si va fi 5000x85%?

Multumesc!

OanaGuta a scris:

Buna ziua,
Sunt insarcinata si as vrea sa stiu cat ar fi indemnizatia de risc de sarcina? Salariu brut in medie in ultimile 6
12l a fost de 5.000 lei brut si net 3.000 lei. In aceste conditii cum calculez venitul indemnizatiei in caz de risc de sarcina?

Multumesc!

Buna ziua,
Sunt insarcinata si as vrea sa stiu cat ar fi indemnizatia de risc de sarcina? Salariu brut in medie in ultimile 6
12l a fost de 5.000 lei brut si net 3.000 lei. In aceste conditii cum calculez venitul indemnizatiei in caz de risc de sarcina?

Multumesc!
Deci se poate merge in instanta dupa momentul in care se ajunge la data incheierii contractului si acesta nu a avut loc. Casa este ridicata, lipsesc facute instalatiile. Incheierea contractului ar fi la sfarsitul lunii Mai, Deci daca nu se respecta termenul de incheiere al contractului il pot ataca in instanta si ulterior sa ne recuperam banii destul de usor, am inteles eu bine?
In antecontract trebuiesc puse toate clauzele din contract? Sau ulterior in contractul final se pot adauga clauze noi cum ar fi garantii pentru imobil, finisaje...etc?
Deci se poate merge in instanta dupa momentul in care se ajunge la data incheierii contractului si acesta nu a avut loc. Casa este ridicata, lipsesc facute instalatiile. Incheierea contractului ar fi la sfarsitul lunii Mai, Deci daca nu se respecta termenul de incheiere al contractului il pot ataca in instanta si ulterior sa ne recuperam banii destul de usor, am inteles eu bine?
Multumesc!
Buna ziua. Daca nu se respecta antecontractul si vanzatorul trebuie sa restituie avansul catre cumparator, dar nu vrea, se poate ataca prin ordin judecatoresc, da? cat de greu este sa restituie acest avans? cat dureaza pana la restituirea lui?