avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Activitate ionut196

Activitate ionut196

Buna ziua am primit pedeapsa complementara art 66 litera i) Interzicerea dreptului de a conduce autovehicule pe o perioada de doi ani. Daca nu s-a specificat o anumita categorie inseamna ca am interdictie la toate categoriile? Mentionez ca aveam doar cat. B.
Va multumesc !
Bună ziua AvocatNet, am o întrebare mai serioasa, am primit o pedeapsa cu 3 ani de executare pentru ucidere din culpa (art 192), m-am liberat condiționat. Și am și pedeapsa complementară, interzicerea dreptului de a conduce pe o perioada de doi ani. Am înțeles ca se cumulează restul de pedeapsa cu acești doi ani. Exista posibilitatea de a mai scădea din interdicție? Orice alternativa.
Va mulțumesc anticipat!
Discuție cod penal
am primit o pedeapsa de 3 ani cu executare pentru uciderea din culpa rezultata din accident de masina citi ani de detentie fac
Buna ziua , acum ceva timp am avut un accident auto soldat cu o victima decedata si alta ranita.
Am fost judecat pentru :
-Ucidere din culpa art. 192 (2) NCP
-Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe art.336 NCP (1)
-vatamare corporala din culpa art. 196 (1) NCP

Am fost condamnat la 3 ani cu suspendare sub supraveghere si 100 de zile munca in folosul comunitatii.

A fost declarat apel de catre partile civile .

La ce ar trebui sa ma astept in apel ? Se poate schimba durata , modul de executare ? Sau ar putea ramane aceeasi ? Care sunt sansele ?
Va multumesc !
Buna ziua , acum ceva timp am avut un accident auto soldat cu o victima decedata si alta ranita.
Urmeaza sa fiu judecat pentru urmatoarele :
-Ucidere din culpa art. 192 (2) NCP
-Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe art.336 NCP (1)
-vatamare corporala din culpa art. 196 (1) NCP [5-6 zile de spitalizare]

Intrebarea mea este : Cam la ce ar trebui sa ma astept ? Fapta este recunoscuta , nu am antecedente penale (sunt la prima infractiune ) , nu am parasit locul accidentului , am sunat la 112 , am incercat sa ajut victimele , am cooperat cu organele legii. In prezent sunt in arest la domiciliu de 6 luni jumatate.
Va multumesc !
Buna ziua , de curand am avut un accident auto soldat cu o victima decedata ( ucidere din culpa ) dar din dosar lipseste expertiza criminalistica a dinamicii accidentului. Ce se poate intampla in acest caz ? Se mai poate efectua aceasta expertiza daca au trecut 3 luni de la accident?