avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate eduardoo

Activitate eduardoo

Buna ziua! Inca din 2019 ma confrunt cu o problema de poluare fonica provenita de la salile de festivitati ale unui resaturant situat la 150 mt de locuinta mea! Am reclamat in 2020 catre Primarie, Politie, IPJ DB, Prefectura, DSP, Garda de Mediu, Comisariatul pt Mediu, Autoritatea Nationala de Mediu si zeci de apeluri la 112 si nu am rezolvat nimic! Acum sunt hotarat sa apelez la un avocat specializat in probleme de poluare fonica motiv pt care va cer o recomandare pt un avocat specializat cu care sa rezolv problema! Va multumesc!


Ce avize trebuie sa detina un restaurant cu terasa pt a functiona legal ?
Intrucat am o problema in ceea ce priveste poluarea fonica (muzica la maxim noaptea) provenita de la terasa unui restaurant (va rog sa-mi spuneti:
De ce avize are nevoie un restaurant cu terasa in aer liber pentru a functiona legal in privinta poluarii fonice si ce institutii emit aceste avize?
Va intreb, pentru ca doresc sa stiu daca acest restaurant detine aceste avize sau autorizatii.
Intentionez sa solicit raspuns scris de la institutiile emitente pt a proba in instanta lipsa acestora!
Intrucat am o problema in ceea ce priveste poluarea fonica (muzica la maxim noaptea) provenita de la terasa unui restaurant (va rog sa-mi spuneti:
De ce avize are nevoie un restaurant cu terasa in aer liber pentru a functiona legal in privinta poluarii fonice si ce institutii emit aceste avize?
Va intreb, pentru ca doresc sa stiu daca acest restaurant detine aceste avize sau autorizatii.
Intentionez sa solicit raspuns scris de la institutiile emitente pt a proba in instanta lipsa acestora!
Ce lege reglementează deținerea unui cazan de țuică și posibilitatea de a vinde o parte din țuica?
Ce lege reglementează modul de deținere a unui cazan de țuică în gospodarie și modul de comercializare a unei părți din țuica produsa în gospodăria proprie? Întrucât dețin o mica livada de prun și rămân prune necomercializate intenționez sa cumpăr un cazan de țuică și sa produc țuică pt consum propriu iar o parte din țuica doresc sa o pot vinde legal. Precizez ca dețin certificat de producător și comercializare prune. Ce trebuie sa fac pt a vinde țuică fără stres?