avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Casal

Activitate Casal

Buna sant tehnician radioimagistic la un spital si am primit o dispozitie prin care sant practic instiintata ca trebuie sa asiguram urgentele atat pe timp dr zi cat si de noapte .mentionez ca jobul este in conditii speciale .acest lucru inseamna ca sant practic 24din 24 in slujba spitalului .as dori sa intreb daca e normal .spitalul nu este unul de urgenta ,nu ma intrebat nimeni daca sant de acord decat mi:a fost adusa .in contractul de munca este clar programul de lucru de 6ore .ce parere aveti ?
Răspuns la discuția Spor
Despre sporul de periculozitate care e acordat respectiv 15 %si Inca unul de 30 % care nu stiu de ce sa dat, este vorba de sector bugetar (spital)si apare in listele publice cu salariile angajatilor! Multumesc
Răspuns la discuția Spor
Despre sector bugetar, care din ele nu stiu sa va spun e vorba de spor de conditii periculoase dar cel de 30 la suta nu stiu pentru ce I sa acordat dar ideea e ca mie nu mi sa acordat!

Cornel Vasile a scris:

Vorbiti despre sectorul bugetar sau privat si despre ce sporuri ?

Discuție Spor
Buna in 2018 se mai puteau cumula sporurile? Am aflat cu stupoare ca un coleg care are acelasi job, are un spor de 30 % mai mare si nu stiu in baza carui fapt adica un spor de 15% si inca unul de 30% in conditii le in care eu am 15 si muncesc si in doua parti! E normal asa ceva?
Răspuns la discuția Sporuri si grupe de munca
Am intrebat juristul de la Spital de stat daca e normal eu sa fac si jobul colegului si sa fac zilnic asta chiar si cand nu este in concediu sau asa si toate raspunsurile au indicat ca da, dar eu tot nelamurita am ramas in sensul ca nu mi se pare normal sa fac si una si alta si raze si ct in acelasi timp in conditiile in care colegul are acelasi program de lucru cu mine! Si fara nici un ban in plus! Grupa Mia motivat ca nu se poate sa dea ca nu au prelungit dosarul, plata orelor suplimentare nici nu se pune problema ca eu nici concediu de drept nu pot sa il iau darmai zilele in plus!
Buna ziua sant tehnician radioimagistic si as vrea sa va intreb in cazul in care sant incadrat pe computer tomograf unde sporul este de 15 %la suta si colegul e pe conventional si are spor 20 la suta dar eu iam tinut locul 6 luni fara nici o modificare a salariului ce este de facut sau cum trebuia sa fiu platit. Mentionez ca in contractul de munca este specificata aparatura pe care sant incadrata. In grupa de munca nu sant incadrat fapt care la fel as dori sa stiu care sant primii pasi care trebuie sa ii fac in vederea rezolvarii problemei. Si la urgente mai merg chemat si ne platit,care e regimul de plata a orelor suplimentare in conditii periculoase
?
ma intereseaza raspunsul foarte tare in conditiile in care sant tehnician radiolog si imagistic si nu am grupa !
Răspuns la discuția Spor si incadrare
Cand intreb de ce nu am grupa mi se explica faptul ca nimeni nu are si cand le comunic ca nu mi se pare normal sa fiu incadrata si sa fac munca de doua persoane mi se explica la modul ironic... Faptul ca acel coleg are multi ani munciti acolo si nu prea ii intereseaza! Ca eu am discutat aceast fapt! Si mi sa raspuns la modul asta!
Incadrarea in grupele de munca nu mi sa facut mi sa spus doar ca nu se mai dau!

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti solicita angajatorului sa ia masuri pentru reglementarea situatiei sau completarea fisei dvs. de post si renegocierea contractului individual de munca in noile conditii, inclusiv grupa de munca.

Buna seara si Hristos a inviat!
As dori sa adresez o intrebare legata de locul de munca sant technician radiolog si sant incadrata pe computer tomograf, aparatura fiind specificata si in contractual de munca fapt pentru care sant platit cu un spor de 15%.
Pana aici totul bine doar ca.. Am un coleg care nu isi prea face treaba si sant nevoita sa ma expun tinandu-i locul mai mereu in timpul orelor de program dar si in timpul in care aceasta este in concediu respectiv 2 luni pe an! Acesta mentionez ca este incadrat pe o alta aparatura fiind platit diferit, aparatura care nu este trecuta in contractul Meu de munca!
Ce ma sfatuiti sa fac?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Mentionez si ca locul de munca este unul cu risc adica conditii deosebite!
cum as putea contacta un avocat de domeniu civil ?