avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate Relu12345

Activitate Relu12345

Răspuns la discuția Firma noua
Buna ziua.
Îmi puteți da o informație?
Am depus actele pentru primirea codului de TVA pt o firma de transport SRL din 17ianuarie 2018 și nu am primit nimic pana acum...
M-ar interesa sa stiu dacă asa durează de obicei sau e ceva in neregula...
Cei de la ANAF au zis ca cererea a fost înregistra dar ca trebuie sa astept
Multumesc

adema1980 a scris:

Va trebuie economist angajat sau contract cu firma de contabilitate. Va obliga legea. Prestatorul/economistul va va indruma mai departe. Daca sunteti din Iasi va pot ajuta.

Buna ziua.
Îmi puteți da o informație?
Am depus actele pentru primirea codului de TVA pt o firma de transport SRL din 17ianuarie 2018 și nu am primit nimic pana acum...
M-ar interesa sa stiu dacă asa durează de obicei sau e ceva in neregula...
Cei de la ANAF au zis ca cererea a fost înregistra dar ca trebuie sa astept
Multumesc

adema1980 a scris:

Clarificarea o gasiti in normele de aplicare ale CF. Deveniti platitor de la data eliberarii inscrisa pe certificat. Mergeti la ANAF cand vi se spune pentru ridicare document. Pana atunci facturati fara TVA.

Răspuns la discuția Înregistrare in scopuri de TVA
Da am îndeplinit aceste condiții iar cei de la ANAF au zis ce cerea a fost înregistrată și ca tr sa îmi vina răspuns de la București ..
problema este ca de pe 17 Ianuarie 2018 de când am depus cererea inaca nu am primit nici-un răspuns ... Știți cumva cât ar putea sa dureze ?
Multumesc

Oana Beldie a scris:

Buna ziua,

De principiu, da. Insa, pentru obtinerea TVA, trebuie indeplinite multe alte conditii: societatea sa aiba sediu sau punct de lucru cu activitate, sa aiba angajati, sa aiba contracte in derulare, etc.

Buna ziua
DeținBuna ziua,
O societate nou infiintata doreste sa obtina calitatea de platitor de TVA,dar administratorul persoana fizica nu a avut venituri declarate,nu a avut activitate cu contract de munca in ultimele 12 luni.Mentionez ca administratorul este asociat unic si nu are fapte inscrise in cazierul fiscal.
Intrebarea este,se poate obtine codul de TVA?
Buna ziua.
Îmi puteți da o informație?
Am depus actele pentru primirea codului de TVA pt o firma de transport SRL din 17ianuarie 2018 și nu am primit nimic pana acum...
M-ar interesa sa stiu dacă asa durează de obicei sau e ceva in neregula...