avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate Amat

Activitate Amat

buna ziua,

am cumparat pe un IF in 2009 un laptop de 2700 lei, dar am neglijat inregistrarea lui in registrul de inventar.
acum vreau sa inchid IF-ul si nu stiu cum trebui e completat acesta. cum se face cu amortizarea pe 4 ani, de vreme ce acestia inca n-au trecut
ma poate ajuta cineva?
multumesc mult.
Discuție Casa de marcat?
buna ziua,

am un srl nou infiintat 9609, prestari servicii
Activitate anu este constanta, fiind vorba despre servicii si nu vad necesitatea unei case de marcat, daca intr-o luna pot avea 15-20 de clienti, ori poate numai 3-4.
este necesara casa de marcat in conditiile astea?

multumesc
Răspuns la discuția Cedare mijloace fixe
atat de simplu era? :)
multumesc pentru raspuns
declaratia de venit estimat pentru anul curent ar fi bine sa fie depusa cat mai repede. pe baza cifrelor de acolo ei va vor calcula si va vor trimite decizia de impozit anticipat. prima plata de anticipate se face pana pe 15 martie.
chit ca teoretic declaratiile pot fi depuse pana prin mai, daca nu ma insel, fara declaratia de venituri estimate nu veti primi decizia mai sus mentionata, iar fara decizie nu puteti plati primul trimestu de impozite... deci penalitati.

cel mai bine este, cum spuneam, sa depuneti declaratii cat mai repede, ca sa aiba si ei timp sa va calculeze si s ava trimita decizia inainte de 15 martie.

apoi daca termenele de depunere ale declaratiilor sunt depasite (undeva prin mai, repet, daca nu ma insel) veti plati amenda intre 100 si 500 ron

mult succes
sunt asociat intr-un if pe cale de desfiintare si in acelasi timp administrator al unui srl nou infiinat.
Se poate ca IF-ul sa cedeze bunurile din proprietatea sa srl-ului? si ce ar trebui facut in acest sens?

Multumesc!
multumesc mult!
multumesc dl Neagu,

da, asta imi doresc, si inca nu m-am lamurit daca ma pot angaja tot pe mine. este posibil?
si unde gasesc oare contabili dispusi sa faca lucrul acesta, caci toti cei pe care i-am gasit nu ofera decat pachet complet de servicii contabile, pe care trebuie sa recunosc ca nu mi le permit acum.


multumesc inca odata
multumesc pentru raspunsuri.

ma pot angaja chiar pe mine?
nu pot face un contract cu un contabil/birou de contabilitate ? decat sa angajez un contabil?

multumesc inca odata.
am un srl cu unic asociat, pe cale de constituire, 3%/venit, neplatitor de tva. ce datorii fiscale am de la data la care inregistrez firma?
primele luni nu voi avea activitate, trebuie totusi sa declar ceva si unde?
apoi contabilitatea primara pot s-o tin chiar eu, dar mai departe nu ma descurc, ce trebuie facut?
multumesc pentru raspunsuri.
in zilele urmatoare voi obtine certificatul de inregistrare pt srl-ul meu, microin 3%/venit. ce obligatii fiscale am de aici inainte. trebuie sa ma declar la cas, casa de pensii etc?
mentionez ca pentru primele luni nu voi avea activitate deloc.
Multumesc,