avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cedare mijloace fixe
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cedare mijloace fixe

sunt asociat intr-un if pe cale de desfiintare si in acelasi timp administrator al unui srl nou infiinat.
Se poate ca IF-ul sa cedeze bunurile din proprietatea sa srl-ului? si ce ar trebui facut in acest sens?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Amat , utilizator 09:38, 2 Februarie 2012
Dupa ce IF va fi lichidata aceste bunuri vor trece in proprietatea persoanei fizice (dv) Apoi le puteti inregistra in evidentele contabile ale SRL printr-un contract de comodat; sau ca aport in natura la capitalul social si apoi deschideti ”fisa mijlocului fix” si calculati amortizare.


atat de simplu era? :)
multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri cu titlu gratuit adri_d adri_d Buna ziua. Am urmatoarea situatie: PFA neplatitor de TVA, contabilitate in partida simpla, am doua contracte de comodat, unul pe auto(mijloc fix) iar celalalt ... (vezi toată discuția)
Un pfa poate deveni asociat intr-un srl? Anca128 Anca128 Buna ziua Am urmatoarea speta: detin un srl nou infiintat iar un prieten detine un pfa cu bunuri in patrimoniu. Acest pfa poate deveni asociat cu srl-ul si sa ... (vezi toată discuția)
Completare in registrul inventar si in fisa mijlocului fix LuceNera LuceNera Buna ziua. Mi-am infiintat de curand o PFA platitoare de TVA cu codul CAEN 4791 pentru un magazin online cu produse pentru animale (petshop). Pe scurt ... (vezi toată discuția)