Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cedare mijloace fixe
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cedare mijloace fixe

sunt asociat intr-un if pe cale de desfiintare si in acelasi timp administrator al unui srl nou infiinat.
Se poate ca IF-ul sa cedeze bunurile din proprietatea sa srl-ului? si ce ar trebui facut in acest sens?

Multumesc!
Dupa ce IF va fi lichidata aceste bunuri vor trece in proprietatea persoanei fizice (dv) Apoi le puteti inregistra in evidentele contabile ale SRL printr-un contract de comodat; sau ca aport in natura la capitalul social si apoi deschideti ”fisa mijlocului fix” si calculati amortizare.

atat de simplu era? :)
multumesc pentru raspuns