avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate Constantin8318

Activitate Constantin8318

Salut ! Intampin urmatoarea problema : am cumparat un auto de la o persoana ce se ocupa cu vanzarea de masini second hand din afara respectiv Austria . Domnnul mi a vandut masina cu r.a.r facut si contract vanzare cumparare cu fiscal cu tot , chiar mi a dat si contractul de vc si intre el si austriacul . Astazi am avut programare pentru numere negre si mi au spus la ghiseu ca este o problema cu masina si sa astept sa ma sune de la politie daca sau cand sa merg dupa numere . Dosarul a ramas la inmatriculari ! Am avut toate actele in regula dar ce ar putea fi in neregula acum mai ales ca masina are rar facut acum o luna ?? In cat timp ar trebuii sa imi dea un raspuns ? Multumesc
Pentru aceasta procedura imi trebuie un avocat ?

Multumesc pentru raspuns ( lamurire ) ! Este foarte greu de discutat cu ele deoarece nu vor sa raspunda la mesaje sau telefon si probabil nu or sa vina nici in instanta ! Ce se intampla daca or sa refuze chemarea in instanta ?? Multumesc frumos !!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna seara,
Este clar ca pentru diferenta de teren trebuie facuta procedura de succesiune.
Nu vor sa vina la notar, va trebui dezbatuta in instanta.
Poate le convingeti totusi!
O data ce au acceptat succesiunea in cotele respective, acum pentru a face supliment la certificatul de mostenitor, nu mai este asa complicat si nu are rost sa mearga la instanta. Vor cheltui cu mult mai mult.

Buna seara !! In urma unei succesiuni amiabile m-am ales cu un teren intravilan de 2500 mp ce nu a fost masurat niciodata cred . Acum facand cadastrul s a constatat ca de fapt sunt 4200 de mp pe care am reusit sa ii obtin pe toti ( primarie , semnaturi vecini la notar ) pentru ca se depaseste cu 1700 de mp este nevoie si de cumnatele cu care am facut succesiunea in prealabil ! Problema este ca ele nu vor sa vina la notar sa semneze pentru acest supliment de 1700 de mp ce s ar impartii in trei . Nu vor nici sa semneze pentru ele nici sa semneze pentru mine si nici sa il vanda , pur si simplu nu vor sa faca nimic ! Ce solutii imi raman ca sa pot face actele pe teren ?? Multumesc !!
Răspuns la discuția Amenda rovinieta
Am trimis mail la adresa de pe scrisoarea de contraventie cu toate actele doveditoare ca am instrainat masina anul trecut si anume cvc semnat stampilat, chitanta de radiere de la primarie si copie de pe buletinul celui care iam vandut masina!! Ce as mai putea face? Multumesc!!

ynocentta a scris:

Informati oficial atat SPR evidenta auto cat si CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului pe care l-ati instrainat la data X numitului Y ,anexati document justificativ

Buna ziua!! Astazi am primit un plic ce contine o amenda de rovinieta neplatita la o masina pe care am vanduto in decembrie anul trecut!! Mentionez ca detin contractul de vanzare cumparare stampilat, semnat cat si chitanta de radiere de la primarie!! Ce as putea face ca sa scap de aceasta amenda si sa nu mai primesc pe viitor?? Multumesc !!
Este posibil sa fie nevoie de un nou fiscal de la fostul proprietar sau este valabil cel de pe cvc? Nu vreau sa apelez din nou la fostul proprietar!! Multumesc!!
Daca am uitat sa declar masina la primarie in termen de 30 de zile ce se piate intampla ? Am facut cvc cu stampile fiscal de la fostul proprietar pe data de 11-04-2018 nu am stiut de acest termen de 30 zile!! Ce se poate intampla? Imi trebuie alt cvc cu fiscal de la fostul proprietar?? Programarea la numere o am facuta imediat dupa ce am achizitionat masina !!
Am cumparat o masina inmatriculata Ro !! Pot face rca cu contractul de vanzare cumparare cu stampila fiscal pe numele meu? Vreau sa fac rca pe 6 luni !! Mentionez ca am programare pentru numere pe numele meu in data de 27-06-2018 !!

IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

Se putea anulata polita de asigurare RCA incheiata pe numele mamei, la momentul in care ati inmatriculat auto pe numele dvs.. Daca nu erau inregistrate daune, i se restituia diferenta de prima de asigurare (pro rata), pentru perioada ramasa.

Am cumparat o masina inmatriculata Ro !! Pot face rca cu contractul de vanzare cumparare cu stampila fiscal pe numele meu? Vreau sa fac rca pe 6 luni !! Mentionez ca am programare pentru numere pe numele meu in data de 27-06-2018 !!

Olga Tanase a scris:

asigurarea trebuie sa fie pe numele proprietarului