avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara !! In urma unei succesiuni amiabile m-am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara !! In urma unei succesiuni amiabile m-am ales cu un ...

Buna seara !! In urma unei succesiuni amiabile m-am ales cu un teren intravilan de 2500 mp ce nu a fost masurat niciodata cred . Acum facand cadastrul s a constatat ca de fapt sunt 4200 de mp pe care am reusit sa ii obtin pe toti ( primarie , semnaturi vecini la notar ) pentru ca se depaseste cu 1700 de mp este nevoie si de cumnatele cu care am facut succesiunea in prealabil ! Problema este ca ele nu vor sa vina la notar sa semneze pentru acest supliment de 1700 de mp ce s ar impartii in trei . Nu vor nici sa semneze pentru ele nici sa semneze pentru mine si nici sa il vanda , pur si simplu nu vor sa faca nimic ! Ce solutii imi raman ca sa pot face actele pe teren ?? Multumesc !!
Cel mai recent răspuns: Constantin8318 , utilizator 19:50, 6 Noiembrie 2022
Buna seara,
Este clar ca pentru diferenta de teren trebuie facuta procedura de succesiune.
Nu vor sa vina la notar, va trebui dezbatuta in instanta.
Poate le convingeti totusi!
O data ce au acceptat succesiunea in cotele respective, acum pentru a face supliment la certificatul de mostenitor, nu mai este asa complicat si nu are rost sa mearga la instanta. Vor cheltui cu mult mai mult.
Multumesc pentru raspuns ( lamurire ) ! Este foarte greu de discutat cu ele deoarece nu vor sa raspunda la mesaje sau telefon si probabil nu or sa vina nici in instanta ! Ce se intampla daca or sa refuze chemarea in instanta ?? Multumesc frumos !!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna seara,
Este clar ca pentru diferenta de teren trebuie facuta procedura de succesiune.
Nu vor sa vina la notar, va trebui dezbatuta in instanta.
Poate le convingeti totusi!
O data ce au acceptat succesiunea in cotele respective, acum pentru a face supliment la certificatul de mostenitor, nu mai este asa complicat si nu are rost sa mearga la instanta. Vor cheltui cu mult mai mult.

La instanta nu este obligatorie prezenta lor.
Nu vor sa vina, sa fie sanatoase.
Procesul se judeca. Nu se ”impiedica” de lipsa lor.
Pentru aceasta procedura imi trebuie un avocat ?

Ultima modificare: Duminică, 6 Noiembrie 2022
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj incurcat - greseli primarie route route Buna ziua! Multumim celor care vor sacrifica din timpul dumnealor pentru a ne oferi o lamurire la urmatoarea situatie. In urma decesului sotului, eu si cei ... (vezi toată discuția)
Buna seara !va rog frumos sa ma ajutați cu un sfat .În toamna ... RobertaEdith RobertaEdith Buna seara !Va rog frumos sa ma ajutați cu un sfat .În toamna anului trecut am cumpărat o casa cu teren intravilan de 7300 mp + 1700 mp extravilan acesta ... (vezi toată discuția)
Doua terenuri pe un singur tp gigelas gigelas Buna ziua, Detin 2500 mp.teren intravilan,format din doua loturi,care sunt despartite de un drum public.Practic,1000 mp.la strada,in spatele acestui teren ... (vezi toată discuția)