avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Lecskow

Activitate Lecskow

Buna ziua. As avea si eu o intrebare legata de pensia de urmas. Am implinit 41 de ani , sunt orfan de ambii parinti inca din anul 2000, respectiv 2003. Ambii parinti erau in pensie pe caz de boala. Eu sunt in grad de handicap gr.2 inca din anii 90. Anul acesta am ajuns sa fiu si eu pensionat pe caz de boala. Intrebarea mea este daca si eu as putea beneficia de pensie de urmas? Mentio ez ca nu am primit niciodata nici un fel de pensie, numai indemnizatie de handicap. Multumesc.
Buna toata lumea. Problema mea ar fi cam asa in scurt. Detin impreuna cu cuncubina mea ( impreuna de 19 ani) un mic restaurant. Suntem asociati 50_50. Ea este si administratorul firmei. Firma a fost infiintata din bani de imprumut bancar facuta de ea in comun acord care este platita din banii firmei. Dansa se crede mai presus de toate considerindu-se proprietar total, insumand tori banii firmei, ca si cum eu nici nu as fi exista acolo. Muncim impreuna in firma. Eu cum pot sa ies din firma, si daca am dreptul sa cer jumatate din castigurile firmei acumulate pana acum. Sau ce drepturi am pe cale juridica? Muntumesc.
Răspuns la discuția Asociati in S. C.
Multumesc pentru raspunsuri. Eu inteleg dar doamna nu :)
. Puteti fi mai explicit?
Buna ziua, sut asociat cu sotia mea la o S. C. Cu procentaj 50-50%, si sotia este si administratorul firmei. Intrebarea este daca sotia are mai multe drepturi in firma ca si luare de decizii in cadrul firmei sau in alte clauze? Va rog sa ma ajutati juridic sa o pot lamuri. Ea crede deoarece ea a sponzorizat ca si persoana fizica deschiderea societatii, numai ea are drepturi, eu nu am nici un drept. Multumesc anticipat.
Buna ziua, sunt o persoana cu handicap 37 ani , cu gradul doi de invaliditate (diabet zaharat tip 1 insulinodependent , retinopatie, hipertensiune esentiala...). Sunt interesat pentru achizitionarea unui dispozitiv de autodozare/autocontrol insulina. Daca acest dispozitiv poate fi procurat prin sponsorizare printr-un S.R.L. , si care ar fi demersurile. Multumesc.